poniedziałek, 07 kwiecień 2025 19:29

Wysoki poziom wód gruntowych przy budowie - jak sobie radzić?

Przygotowanie placu budowy Przygotowanie placu budowy fot: pixabay/poglądowe

Rozpoczęcie budowy domu wczesną wiosną, lub późną jesienią może być ryzykowne z powodu warunków gruntowych. Choć temperatura powyżej 5°C pozwala prowadzić większość prac, to obecność wody w gruncie, może skutecznie je opóźnić. Wykonywanie wykopów fundamentowych w wilgotnym terenie, wymaga odpowiedniego przygotowania i zastosowania sprawdzonych metod.

Spis treści:

O czym warto wiedzieć?

Najczęstsze problemy na placu budowy to:

  • Napływająca woda do wykopów fundamentowych.
  • Utrudnione zagęszczanie warstw podbudowy.
  • Ryzyko przemarzania gruntu w nocy.
  • Trudności z odprowadzeniem wody z wykopu.

Wykop pod płytę fundamentową z opaską przeciwwysadzinową

Płyta fundamentowa, jest posadawiana płycej niż ławy, co zmniejsza wpływ przemarzania gruntu. Wokół niej układa się opaskę przeciwwysadzinową z materiału termoizolacyjnego. Dodatkowo płyta jest izolowana od spodu, co pozwala na zachowanie stabilnych warunków w czasie spadku temperatur.

Wykop pod płytę jest stosunkowo płytki. Głębokość zależy od grubości warstw: piaskowej podbudowy, izolacji z pianobetonu lub płyt XPS i samej płyty konstrukcyjnej. W przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych, może dojść do częściowego zalania wykopu. Woda najczęściej gromadzi się na poziomie podbudowy, co wymusza dobór odpowiedniego materiału, odpornego na wilgoć.

Do wykonania podbudowy, zaleca się stosowanie kruszywa kamiennego lub tłucznia. Można je zagęścić nawet w obecności wody, czego nie da się zrobić z piaskiem. Pozostałe warstwy buduje się już powyżej lustra wody i nie wymagają one pośpiechu.

Trudności przy wykopie pod ławy fundamentowe

Ławy fundamentowe, wykonuje się poniżej głębokości przemarzania, zwykle z dodatkową warstwą chudego betonu. W nieprzepuszczalnych gruntach, bardzo często do wykopu napływa woda. Dzieje się tak w przypadku zarówno wykopów liniowych, jak i większych wykopów z szalunkami systemowymi.

Wykonawcy najczęściej stosują dwie metody radzenia sobie z wodą:

  • Odprowadzenie jej do dodatkowego wykopu wykonanego obok budynku.
  • Wypompowanie wody przy pomocy wydajnej pompy.

Odpompowanie, daje szansę na ułożenie zbrojenia oraz betonowanie ław. Trzeba jednak kontrolować tempo napływu wody. Nawet jeśli nie uda się jej całkowicie usunąć, to po ułożeniu betonu wilgoć może być wręcz korzystna, ponieważ ogranicza ryzyko rys skurczowych.

Zwiększenie przekroju ław jako rozwiązanie przy wysokiej wodzie

Gdy poziom wody utrzymuje się powyżej miejsca projektowanego posadowienia, możliwe jest podniesienie ławy fundamentowej. W tym celu, zwiększa się jej przekrój, by górna krawędź znalazła się ponad lustrem wody. Pozwala to, na wykonanie poziomej hydroizolacji i rozpoczęcie murowania ścian.

W przypadkach miejscowego gromadzenia się wody na dnie wykopu, możliwe jest zastosowanie innych metod. Najczęściej:

  • Ułożenie warstwy chudego betonu na dnie,
  • Zasypanie wodnych oczek cementem, który zwiąże wodę.

Takie działania są konieczne zwłaszcza wczesną wiosną, przy ryzyku przymrozków. Jeśli woda zamarznie przed betonowaniem, po odmarznięciu mogą pojawić się puste przestrzenie, które naruszą stabilność fundamentów.

Kluczowe zalecenia dla wykonawców

Aby uniknąć opóźnień i dodatkowych kosztów warto:

  • Sprawdzić poziom wód gruntowych przed rozpoczęciem wykopów.
  • Przygotować plan awaryjny dla usuwania wody z wykopu.
  • Użyć odpowiednich materiałów podbudowy odpornych na wilgoć.
  • Zapewnić sprzęt do wypompowywania wody na miejscu.

Prawidłowe przygotowanie terenu i szybka reakcja na trudności, pozwalają uniknąć przestojów i uszkodzeń konstrukcyjnych. W okresie przejściowym pomiędzy zimą a wiosną, to właśnie wysoka woda gruntowa jest największym przeciwnikiem prac fundamentowych.

Źródło: Murator

 

Najnowsze artykuły

  • 1