środa, 26 sierpień 2020 18:40

Oświetlenie ogrodowe – jak wybrać?

Oświetlenie w ogrodzie Oświetlenie w ogrodzie

Dobrze oświetlony ogród prezentuje się po zmroku bardzo estetycznie, ale nie jest to jedyna przesłanka przemawiająca za zakupem odpowiednich lamp ogrodowych. Równie istotne są tu kwestie praktyczne oraz te związane z bezpieczeństwem.

 

Rodzaje lamp ogrodowych

Decydując się na montaż oświetlenia w ogrodzie, warto poznać podstawowe rodzaje lamp, które spełniają w ogrodzie różne funkcje:

  • kierunkowe reflektory – idealnie nadają się do oświetlenia konkretnego obszaru, np. bramy garażowej czy podjazdu,
  • kinkiety – tego typu lampy są niezastąpione na werandzie lub tarasie,
  • lampy sufitowe i modele przeznaczone do zabudowy – głównym ich zadaniem jest oświetlenie wejścia do domu, garażu czy budynku gospodarczego,
  • lampy najazdowe – podświetlają oczka wodne, ścieżki i podjazdy,
  • słupki i lampy stojące – przeważnie montowane są wzdłuż ścieżek.

 

Sposób instalacji i zasilania światła w ogrodzie

Kolejnym aspektem, na który zwracają uwagę eksperci ze sklepu Centrum Światła, jest sposób instalacji oświetlenia ogrodowego. O tym najlepiej pomyśleć już na etapie budowania domu i projektowania ogrodu. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie obwodu niezależnego od instalacji elektrycznej znajdującej się w budynku mieszkalnym i wyposażenie go w dwa wyłączniki. Co się natomiast tyczy zasilania ogrodowego światła, to decydującą rolę odgrywa tu dopuszczalna moc lamp. Jeśli np. w rachubę wchodzi oświetlenie dużego obszaru, niezbędna jest instalacja sieciowa o mocy 230 V.

Źródła światła w ogrodzie – jakie najlepsze?

Przede wszystkim opłaca się zainwestować w źródła światła sprawdzonych marek, np. w lampy Philips. Żarówki LED, żarówki halogenowe oraz ogniwa solarne to najchętniej stosowane w ogrodach źródła światła. Popularność żarówek LED wynika głównie z tego, że są one energooszczędne i bardzo wytrzymałe. Z kolei żarówki halogenowe emitują przyjemne i ciepłe światło pozwalające stworzyć w ogrodzie przytulną atmosferę. Ogniwa solarne pozyskujące energię z promieni słonecznych występują w charakterze oświetlenia dodatkowego.

https://centrumswiatla.pl/pl/c/Lampy-ogrodowe/148/1/default/1/f_producer_13/1

Najnowsze artykuły

  • 1