Rodzaje lamp ogrodowych
Decydując się na montaż oświetlenia w ogrodzie, warto poznać podstawowe rodzaje lamp, które spełniają w ogrodzie różne funkcje:
- kierunkowe reflektory – idealnie nadają się do oświetlenia konkretnego obszaru, np. bramy garażowej czy podjazdu,
- kinkiety – tego typu lampy są niezastąpione na werandzie lub tarasie,
- lampy sufitowe i modele przeznaczone do zabudowy – głównym ich zadaniem jest oświetlenie wejścia do domu, garażu czy budynku gospodarczego,
- lampy najazdowe – podświetlają oczka wodne, ścieżki i podjazdy,
- słupki i lampy stojące – przeważnie montowane są wzdłuż ścieżek.
Sposób instalacji i zasilania światła w ogrodzie
Kolejnym aspektem, na który zwracają uwagę eksperci ze sklepu Centrum Światła, jest sposób instalacji oświetlenia ogrodowego. O tym najlepiej pomyśleć już na etapie budowania domu i projektowania ogrodu. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie obwodu niezależnego od instalacji elektrycznej znajdującej się w budynku mieszkalnym i wyposażenie go w dwa wyłączniki. Co się natomiast tyczy zasilania ogrodowego światła, to decydującą rolę odgrywa tu dopuszczalna moc lamp. Jeśli np. w rachubę wchodzi oświetlenie dużego obszaru, niezbędna jest instalacja sieciowa o mocy 230 V.
Źródła światła w ogrodzie – jakie najlepsze?
Przede wszystkim opłaca się zainwestować w źródła światła sprawdzonych marek, np. w lampy Philips. Żarówki LED, żarówki halogenowe oraz ogniwa solarne to najchętniej stosowane w ogrodach źródła światła. Popularność żarówek LED wynika głównie z tego, że są one energooszczędne i bardzo wytrzymałe. Z kolei żarówki halogenowe emitują przyjemne i ciepłe światło pozwalające stworzyć w ogrodzie przytulną atmosferę. Ogniwa solarne pozyskujące energię z promieni słonecznych występują w charakterze oświetlenia dodatkowego.
https://centrumswiatla.pl/pl/c/Lampy-ogrodowe/148/1/default/1/f_producer_13/1