poniedziałek, 24 sierpień 2020 17:02

Narzędzia ogrodnicze – jakie warto mieć?

Narzędzia ogrodnicze Narzędzia ogrodnicze

Posiadanie ogrodu, nawet niewielkiego, wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednich narzędzi ogrodniczych. Ich wybór zależy od tego, czy w ogrodzie będzie tylko trawnik i krzewy, czy może pojawią się również byliny, trawy i kwiaty. Można jednak wskazać podstawowy zestaw narzędzi, który przyda się w ogrodzie niezależnie od tego, jak duży jest ogród i co się w nim znajdzie. Zobacz, jakie narzędzia ogrodnicze warto mieć.

 

Łopata lub szpadel

Sadzenie roślin zawsze wymaga wykopania dołka lub przynajmniej spulchnienia kawałka ziemi. Do tego celu dobrze nadają się łopata lub szpadel, a zatem bez wątpienia narzędzia te powinny się znaleźć w podstawowym wyposażeniu każdego ogrodnika. Wybór w sklepach jest duży i można znaleźć zarówno szpadle zakończone na ostro, jak i prosto, więc każdy znajdzie na pewno coś dla siebie. Niektóre firmy, jak np. Fiskars, oferują szpadle z teleskopowym trzonkiem, dzięki czemu można dopasować jego długość do wzrostu kopiącego, co znacznie ułatwia kopanie.

Sekator

Bardzo przydatnym narzędziem w ogrodzie jest sekator. Z jego pomocą można obcinać pędy drzew, iglaków oraz krzewów różnego rodzaju. Bez wątpienia jest to więc narzędzie, które przyda się w każdym ogrodzie, ale rodzaj sekatora warto dopasować do roślin, które będą nim obcinane. Do cięcia cienkich pędów niskich krzewów najbardziej nada się mały i poręczny sekator ręczny. Przy większych krzewach można pomyśleć o zakupie sekatora z dłuższymi uchwytami, a jeśli mamy sporo drzew, np. owocowych, to dobrze się sprawdzi sekator na wysięgniku. Dzięki niemu bez drabiny można obcinać wyżej rosnące gałęzie.

Grabie

Trudno sobie wyobrazić zestaw narzędzi ogrodowych, w których nie ma grabi. To jeden z podstawowych sprzętów, który przydaje się szczególnie jesienią i wiosną, gdy robimy porządki w ogrodzie i pozbywamy się suchych liści i gałęzi. Do tego celu najlepiej nadają się grabie z cienkimi zębami, przypominające miotłę.

Grabie w ogrodzie mogą przydać się też przy rozgarnianiu ziemi po przekopaniu, gdy przygotowujemy miejsce do siania czy sadzenia roślin. Wtedy lepiej wykorzystać grabie metalowe, z grubymi zębami, które łatwej poradzą sobie z rozbijaniem grudek ziemi.

Kosiarka

Oprócz wspomnianych wyżej narzędzi ręcznych w każdym ogrodzie przyda się kosiarka. W zależności od rozmiarów trawnika można wybrać kosiarkę elektryczną, spalinową albo kosę czy traktorek. Im lepiej dobierzemy rodzaj kosiarki do wielkości i rodzaju trawnika, tym łatwiej i szybciej będzie przebiegać jego bieżąca pielęgnacja.

Najnowsze artykuły

  • 1