Idealnie sprawdzają się przede wszystkim w przypadku ogrzewania podłogowego. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat!
Posadzka anhydrytowa to nowoczesny zamiennik wylewki cementowej. Ze względu na wygodę użytkowania, wylewki anhydrytowe są coraz częściej stosowane - przede wszystkim w połączeniu z systemami ogrzewania podłogowego. Jeżeli zastanawiasz się, czy zastosowanie wylewki anhydrytowej jest dobrym rozwiązaniem, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.
Czym jest wylewka anhydrytowa?
Na samym początku warto wyjaśnić, czym właściwie jest wylewka anhydrytowa. Otóż jest to wylewka samopoziomująca, wykorzystywana najczęściej podczas budowy domów jednorodzinnych, budynków użytku publicznego i innych budynków o sporej powierzchni. Wylewka anhydrytowa często jest lepszym rozwiązaniem niż wylewka cementowa. Dotyczy to przede wszystkim posadzek na ogrzewanie podłogowe.
Zalety wylewki anhydrytowej
Zastosowanie wylewek anhydrytowych może przynieść wiele korzyści. Oto najważniejsze zalety tego typu wylewek:
- Charakteryzują się dobrą przewodnością cieplną, dlatego stanowią idealne rozwiązanie pod ogrzewanie podłogowe;
- Mają płynną konsystencję oraz właściwości samopoziomujące, co zapewnia równą powierzchnię;
- Są wytrzymałe na ściskanie oraz zginanie;
- Nadają się do różnych pomieszczeń – sprawdzą się w domu, mieszkaniu i budynkach użytku publicznego;
- Można je wykorzystać pod każdy rodzaj okładziny;
- Szybko schną.
Wylewki anhydrytowe – zastosowanie
Posadzki anhydrytowe są używane przede wszystkim do wykonywania podkładów podłogowych – najczęściej z ogrzewaniem podłogowym. Doskonale sprawdzają się we wszystkich pomieszczeniach. Można je stosować zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i budynkach użytku publicznego.
Jaką wylewkę anhydrytową wybrać?
Decydując się na zastosowanie wylewki anhydrytowej, należy zastanowić się, w jakim pomieszczeniu chcemy ją wykorzystać. Grubość wylewki powinna być dostosowana do rodzaju pomieszczenia. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na następujące zasady doboru wylewek anhydrytowych:
- W przypadku budynków mieszkalnych, gdzie obciążenie podłogi jest niewielkie, wystarczająca będzie wylewka o standardowej wytrzymałości;
- W budynkach użytku publicznego (szkoły, ośrodki zdrowia, galerie) konieczne jest zastosowanie bardziej wytrzymałej wylewki niż w przypadku domów i mieszkań. Podłoga w takich miejscach jest bowiem narażona na spore obciążenie;
- W miejscach, w których podłoga poddawana jest ekstremalnym obciążeniom (hale magazynowe, sale koncertowe), konieczne jest zastosowanie wylewki o najwyższej klasie wytrzymałości.