środa, 13 październik 2021 09:04

Tynkowanie maszynowe – na czym polega? Zalety i zastosowanie

agregaty tynkarskie agregaty tynkarskie pixabay

Tynkowaniem maszynowym nazywa się rodzaj tynkowania, podczas którego wykorzystuje się specjalne urządzenia – agregaty tynkarskie. Na czym dokładnie polega tynkowanie maszynowe? Jakie są główne zalety związane z tego typu techniką tynkarską? Kiedy jest ona stosowana najczęściej?

 

Prace tynkarskie są jednymi z najczęściej prowadzonych prac w budynkach i na zewnątrz nich. Polegają one na pokryciu powierzchni ścian oraz sufitów tynkami z określonych typów materiałów. Tynkowanie może być obecnie prowadzone za pomocą dwóch technik – jako tynkowanie ręczne oraz tynkowanie maszynowe.

Czym jest tynkowanie maszynowe?

Proces tynkowania maszynowego prowadzony jest za pomocą specjalnych urządzeń tynkarskich, które określane są jako agregaty tynkarskie. Agregaty są obecnie używane przez wiele firm, dlatego spotykane są one w pracach budowlano-wykończeniowych bardzo często.

Tynkowanie maszynowe nie odnosi się do żadnego konkretnego typu tynku, ale do samej techniki tynkarskiej, która wykorzystuje agregaty tynkarskie. Agregaty są używane do nakładania wielu typów tynków, ale również sprawdzają się one we współpracy z innymi typami materiałów poza tynkami.

Jak działają agregaty tynkarskie?

Urządzenia jak agregaty tynkarskie składają się z paru współpracujących ze sobą elementów, które pozwalają na wykonanie mieszanki do tynkowania oraz na nałożenie jej na konkretną powierzchnię.

Agregaty wykorzystują specjalne zbiorniki zasypowe, w których umieszcza się suchy materiał przeznaczony do wymieszania z wodą. Następnie za pomocą pompy wody dostarcza się ją do mieszanki i miesza do uzyskania jednolitej masy. Ponadto agregaty mogą także współpracować z mieszankami gotowymi, które od razu umieszcza się w zbiorniku.

Następnie agregaty tynkarskie tłoczą gotową mieszankę za pomocą węża aż do lancy z pistoletem, którą operuje pracownik. Z jej użyciem nakłada on mieszankę na powierzchnię, co pozwala na łatwe i szybkie nałożenie jej w dane miejsce.

Po nałożeniu na ściany czy sufity mieszanka jest dodatkowo wygładzana za pomocą pacy. Prace te odbywają się już ręcznie, jednak dzięki procesowi nakładania tyków z użyciem agregatu mogą być one znacznie szybsze.

Tynkowanie maszynowe – rodzaje materiałów

Za pomocą tynkowania maszynowego można nakładać wiele typów tynków, jednak, jak wspomniano wcześniej, sprzęt ten pozwala także na używanie go wraz z innymi typami materiałów.

Za pomocą agregatów tynkarskich można nakładać:

  • tynki wapienne
  • tynki wapienno-cementowe
  • tynki gipsowe
  • tynki gipsowo-wapienne
  • tynki tłumiące

Ponadto agregaty tynkarskie mogą być używane do poniższych typów materiałów:

  • wylewki maszynowe
  • zaprawa murarska
  • zaprawa klejowa
  • zaprawa zbrojeniowa
  • zaprawa szczelinowa
  • cement

Jakie zalety mają tynki maszynowe?

Tynkowanie maszynowe jest związane z wieloma zaletami, co powoduje, że aktualnie jest ono także wybierane tak często w różnych inwestycjach.

Wśród najważniejszych zalet tynkowania maszynowego znajdują się:

  • Przyspieszenie prac – mogą one odbywać się bardzo szybko, a w ciągu jednego dnia roboczego za pomocą agregatu można otynkować nawet około 100 metrów kwadratowych powierzchni, co przekłada się na oszczędność czasu, szybsze zakończenie inwestycji oraz na dodatkowe oszczędności pieniędzy.
  • Wysoka jakość tynków – maszynowe nakładanie tynków powoduje, że cechują się one wysoką jakością. Tynki nakładane są równo, dokładnie pokrywając całą powierzchnię, co powoduje, że są estetyczne i trwale.
  • Niższe koszty – poprzez proces tynkowania maszynowego można znacznie zmniejszyć koszty, co widoczne jest zwłaszcza w przypadku dużych inwestycji.

Najnowsze artykuły

  • 1