sobota, 17 grudzień 2022 15:14

Koła pasowe klinowe- zastosowania i cechy charakterystyczne

Koła pasowe klinowe Koła pasowe klinowe Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Maszyny stosowane są obecnie niemal w każdej branży. Napędzane silnikami o różnej mocy, mają skomplikowaną budowę i wiele elementów wspólnych. Takim elementem jest m.in. koło pasowe klinowe- część przekładni napędowej, na której umieszcza się pasy klinowe.

Do czego służą koła pasowe i jaką rolę pełnią paski klinowe i pasy napędowe? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Czym są koła pasowe?

Koło pasowe klinowe to jeden z najważniejszych elementów przekładni napędowych. Na kole pasowym klinowym umieszcza się pas klinowy, który jest pasem napędowym. Główną rolą koła pasowego klinowego jest sprawne przenoszenie obrotów silnika na inne podzespoły, np. na alternator. Dzięki temu, przenoszenie mocy jest w pełni bezpieczne i skuteczne.

Do czego służą koła pasowe klinowe?

Koła pasowe klinowe przenoszą obroty silnika w wielu różnego rodzaju maszynach silnikowych. Każde koło pasowe klinowe posiada wyżłobiony specjalny rowek do umieszczenia paska klinowego. Dostępne są także koła pasowe wielorowkowe, posiadające więcej niż jeden rowek na pasy klinowe.

Koło pasowe klinowe- cechy charakterystyczne

Koła pasowe klinowe jako integralne elementy przekładni pasowych posiadają szereg charakterystycznych cech. Największą ich zaletą jest prostota i niskie koszty eksploatacyjne, pozwalające na spore oszczędności. Ponadto, koła pasowe klinowe mają małą wrażliwość na dokładność ustawienia osi kół pasowych względem siebie. Sporą zaletą tych elementów jest również zdolność do łagodzenia gwałtownych zmian obciążenia i tłumienie generowanych podczas pracy maszyny drgań. Stosowanie koła pasowego klinowego jest w pełni bezpieczne, nawet w sytuacji, gdy nastąpi chwilowe przeciążenie przekładni. Poznasz to po ślizganiu się paska po kole pasowym. Jeżeli koło w zamierzeniu ma przenosić duże moce, najczęściej stosuje się koła wielorowkowe o dużych średnicach. Bezpieczne przenoszenie mocy to jedna z większych zalet pasków klinowych, która jest szeroko stosowana w maszynach różnego przeznaczenia.

Kiedy koło pasowe wymaga wymiany?

Symptomem, że koło pasowe wymaga wymiany jest np. zużycie i starcie rogów paska klinowego. Podobnie, wymianę należy rozważyć, gdy pojawiają się wibracje silnik bądź gdy dojdzie do oderwania kawałka korby. Czasem zdarza się, że na połączeniu wpustowym z wałem korbowym pojawi się luz. To również oznacza, że koło pasowe powinno zostać wymienione na nowe.

Koła pasowe klinowe dostępne są w szerokim zakresie wielkości, co pozwala na łatwe dostosowanie ich do konkretnych potrzeb.

Najnowsze artykuły

  • 1