Jakie są przyczyny uszkodzeń stołów lakierowanych? Jaki lakier wybrać? Jak wygląda renowacja krok po kroku?
Porysowany stół - przyczyny
Stoły lakierowane w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością. Zawdzięczają to nie tylko atrakcyjnemu wyglądowi, ale także niskim potrzebom konserwatorskim. lakier potrafi wydobyć z drewna naturalny odcień i nadać mu odrobinę połysku lub, wręcz przeciwnie, matowości. Ja na wielu innych powierzchniach, również tutaj z biegiem lat, widoczne są ślady użytkowania. Uszkodzenia mechaniczne często wynikają z ciągłego przemieszczania elementów ruchomych lub z korzystania ze stołu bez zabezpieczenia (tj. jedzenie posiłków lub wykonywanie manualnych czynności bez podkładek). Co więcej, rysy powstają również podczas dziecięcych zabaw. Do powstania tych mankamentów nie potrzeba wiele siły. Czasem wystarczy niefortunne odłożenie noża, narzędzi, a nawet kluczy. Jednak jedną z zalet stołów lakierowanych jest możliwość samodzielnego zabezpieczenia i odnowienia powierzchni. Wystarczy wybrać odpowiedni lakier. Na jaki produkt się zdecydować?
Jaki lakier wybrać?
Wielu fachowców wskazuje, że najtrudniejszym zadaniem podczas renowacji stołu lakierowanego jest wybór odpowiedniego lakieru. Nic w tym zaskakującego. Na rynku można bowiem odnaleźć wiele rodzajów produktów, dostosowanych do różnego rodzaju potrzeb. Wśród najbardziej znanych znajdują się m.in.:
- lakiery bezbarwne - stoły lakierowane potraktowane tym preparatem charakteryzują się naturalnym wyglądem,
- lakiery koloryzujące - pozwalające zmienić odcień drewna,
- lakiery zewnętrzne - wykorzystuje je się głównie do mebli narażonych na działanie czynników zewnętrznych,
- lakiery błyszczące - nadające powierzchni połysk,
- lakiery matujące - nie odbijają światła, dzięki czemu mają bardziej naturalny wygląd,
- lakiery nawierzchniowe - wykorzystywane do ostatecznego wykończenia,
- lakiery wodne - znacznie łatwiejsze w nakładaniu, a także pozbawione charakterystycznego zapachu.
- lakiery rozpuszczalnikowe - ich zaletą jest wytrzymałość, jednak wydzielają nieprzyjemny zapach.
Warto zaznaczyć, że konkretny produkt może posiadać kilka z wyżej wymienionych cech, np. lakier bezbarwny, nawierzchniowy na bazie akrylowej. Duży wybór w asortymencie stołów lakierowanych posiada sklep internetowy – https://aropos1.pl/pol_m_Stoly_Stoly-lakierowane-134.html.
Jak prawidłowo odnowić stoły lakierowane?
Odnowa stołu lakierowanego wymaga posiadania kilku innych produktów, oprócz lakieru i pędzla. Niezbędne są również papiery ścierne, szpachelka, woda z mydłem oraz środek do usuwania lakieru. Odnawianie stołów lakierowanych można podzielić na kilka etapów. Pierwszy z nich polega na usunięciu starej warstwy lakieru przy pomocy papieru ściernego. W trudno dostępnych miejscach, lakier należy usunąć za pomocą płynu chemicznego i szpachelki. Prawidłowo wyszlifowana powierzchnia nadaje się do oczyszczenia z pyłu i odtłuszczenia. Ostatni etap polega na nałożeniu lakieru na powierzchnię, tak aby nie zostały zacieki. Należy pamiętać o położeniu 2/3 warstw w odstępie kilku godzin.