Ich dobór również nie jest kwestią prostą, ponieważ pod uwagę trzeba wziąć szereg istotnych czynników.
Podczas każdej budowy linii zastosowanie znajdują różnego rodzaju bębny, stojaki, wózki, przyczepy czy najazdy do bębnów. Cały ten sprzęt ma ułatwiać transport i rozwijanie kabli. Żeby jednak mógł dobrze spełniać swoją funkcję, niezbędny jest dobór kabli odpowiedniego typu. Trzeba uwzględnić np. parametry elektryczne, budowę czy obciążalność prądową. Musimy oczywiście wziąć pod uwagę warunki, w jakich będą znajdować się kable. W przypadku wysokiej wilgotności, konieczne będzie zastosowanie kabli z odpowiednią izolacją. Na rynku dostępne są też kable z izolacją dostosowaną do wysokiej i niskiej temperatury czy materiałów agresywnych chemicznie.
Oprócz izolacji, pod uwagę należy wziąć przekrój żył kabla. Musi być on zgodny z polskimi i europejskimi normami. Warto wziąć pod uwagę, że wielkość przekroju jest zależna od napięcia linii. Bardzo ważne, aby wartość prądu obciążenia kabla nie przekroczyła dopuszczalnej wartości obciążalności prądowej długotrwałej. Spełniony musi też zostać drugi warunek - wartość prądu zwarciowego nie może przekroczyć dopuszczalnych temperatur żył kabla, które są deklarowane przez producenta.
Kable posiadają także różnego rodzaju osłony, powłoki i pancerze. Ich zadaniem jest oczywiście ochrona kabla przed szkodliwym oddziaływaniem środowiska. Powłoka to uszczelnienie izolacji, które zapobiega głównie działaniu wilgoci. Często stosuje się też powłoki metalowe, chroniące przed uszkodzeniami mechanicznymi. Podobną funkcję spełnia pancerz wykonany z drutów lub taśm stalowych. Osłona z kolei, zazwyczaj powstaje z polwinitu lub polietylenu oraz chroni pancerz przed wilgocią.
Praski mechaniczne i inny sprzęt do obróbki kabli
Niezależnie od typu, kabel wymaga odpowiedniej obróbki. Niezbędny okazuje się tutaj odpowiedni sprzęt, czyli np. praska mechaniczna. Służy ona do zaprasowywania końcówek kabli, co jest alternatywą dla lutowania. Do wyboru mamy zarówno najprostsze modele, jak i te wyposażone w dodatkowe elementy np. obrotowe matryce. Najbardziej zaawansowani i wymagający użytkownicy mogą też sięgnąć po praski akumulatorowe. Zastosowanie znajdują też inne narzędzia do obróbki przewodów np. korowarki, ściągacze izolacji czy solidne nożyce.
Planowanie i budowa linii kablowej to zdecydowanie zadanie dla eksperta. Podczas doboru kabli i wykorzystywanych narzędzi warto więc zaufać profesjonalistom.