Jeszcze gorzej w sezonie grzewczym radzą sobie alergicy, dla których kurz jest niezwykle trudnym przeciwnikiem, nasilającym objawy alergii. O czym warto pamiętać w sezonie grzewczym, by minimalizować nieprzyjemne objawy? Co robić i jakie grzejniki wybierać, aby ulżyć domownikom, którzy mają skłonności do alergii?
Odpowiedni sposób ogrzewania – nie tylko grzejniki
Przede wszystkim w domu alergików liczy się utrzymanie temperatury na odpowiednim poziomie, czyli 20 stopni Celsjusza. W takiej temperaturze można czuć się komfortowo, w domu będzie ciepło, za to zostanie ograniczone rozprzestrzenianie się alergenów w powietrzu.
Duże znaczenie mają zastosowane grzejniki. Najwięcej kurzu zbierają i powodują najłatwiejsze jego rozprzestrzenianie stare grzejniki żeberkowe. Trudne je utrzymać w czystości, a ogrzewanie konwekcyjne oznacza, że przypiekany na ich powierzchniach kurz będzie również bardzo łatwo wzniecany wraz ze wzrastającą temperaturą powietrza.
Dobrym pomysłem jest wymiana grzejnika na płytowy, zdecydowanie łatwiejszy do czyszczenia. Gdy jest taka możliwość warto także rozważyć całkowitą zmianę systemu grzewczego. Sprawdzone rozwiązania dla alergików to nowoczesne hybrydowe grzejniki elektryczne bądź promienniki podczerwieni. Można je znaleźć w sklepie https://econovli.pl/.
Oba wspomniane rozwiązania są niezwykle funkcjonalne, ograniczają unoszenie się kurzu, eliminują jego przypiekanie na powierzchni grzejnika. Ponadto pozwalają na bardzo precyzyjne ustawienie temperatury w każdym z domowych pomieszczeń.
Regularne sprzątanie
Alergicy muszą również zadbać o regularne sprzątanie. Codzienne odkurzanie, szczególnie dywanów, do tego ścieranie kurzu zbierającego się na meblach, daje szansę na ograniczenie rozprzestrzeniania chorobotwórczych drobnoustrojów i alergenów.
Osoby zmagające się z alergiami muszą pamiętać także o odkurzeniu grzejnika przed rozpoczęciem jego użytkowania. Tekstylia należy regularnie prać, podobnie jak i pluszowe zabawki. Wskazówką może być pozbycie się wszelkich zbędnych dekoracji. Im więcej w domu jest figurek, bibelotów i elementów wyposażenia pozostających na wierzchu, bez żadnej osłony, tym więcej zbiera się na nich kurzu.
Wietrzenie i nawilżanie
Alergicy koniecznie muszą pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, a także nawilżaniu. Na grzejnikach można zawiesić pojemniki na wodę lub ułożyć wilgotne ręczniki. Inną metodą jest zakup specjalnych sprzętów AGD, które są proste w zastosowaniu, zajmują niewiele miejsca, a do tego nawilżają powietrze.
Sezon grzewczy jest trudny nie tylko ze względu na rosnące koszty ogrzewania. To czas, kiedy to alergicy zmagają się z nasilonymi objawami występujących schorzeń. Korzystając z powyższych wskazówek można liczyć na zachowanie komfortu termicznego oraz minimalizowanie nieprzyjemnych dolegliwości.