Jednak sam montaż urządzenia wiąże się z koniecznością dostosowania instalacji oraz wysokimi kosztami zakupu niezbędnego sprzętu. Jak zatem skalkulować, czy pompa ciepła będzie rzeczywiście opłacalną inwestycją?
Jak działa pompa ciepła?
Pompy ciepła wymuszają przepływ powietrza między obszarami o różnych temperaturach. Taka cyrkulacja powoduje, że różnice zostają wyrównane. Rozwiązanie to jest ekologiczne, ponieważ nie wymaga spalania żadnego z powszechnie używanych produktów. Użytkownicy nie muszą więc kupować węgla, pelletu, czy też korzystać z gazu ziemnego. Do tego nigdy nie ma problemu z dostępnością surowców koniecznych do ogrzewania.
Samo działanie urządzenia jest bardzo proste i wynika z zasad fizyki. Powietrze zasysane przez pompę ogrzewa wodny czynnik grzewczy. Uzyskane w ten sposób źródła ciepła mogą być wykorzystane zarówno do ogrzewania domu, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Powietrzne pompy ciepła w zależności od panujących warunków atmosferycznych może też posłużyć jako chłodzenie domu w upalnych miesiącach.
Plusy i minusy stosowania pompy ciepła
Podobnie jak w przypadku innych systemów grzewczych także pompa ciepła ma swoich zwolenników i przeciwników. Dlatego przed podjęciem decyzji o zamontowaniu jednego z rozwiązań dostępnych na stronie https://problast.com.pl/pompy-ciepla-powietrze-woda/ najpierw trzeba dokładnie przeanalizować korzyści oraz ewentualne wady takiej instalacji.
Dlaczego warto rozważyć inwestycję w pompę ciepła?
- Ponosi się jednorazowy koszt związany z zakupem urządzenia oraz rozprowadzeniem instalacji. Później trzeba jedynie zasilać ją prądem. W dłuższej perspektywie z pewnością poniesione wydatki się zwrócą.
- Pompa jest rozwiązaniem ekologicznym, ponieważ wykorzystuje energię cieplną. Nie ma więc ryzyka, że za kilka lat będzie problem z jej zasilaniem lub znacząco wzrosną koszty jej użytkowania.
- Niektóre pompy ciepła mogą być wykorzystywane na dwa sposoby, czyli do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń. To pozwala uniknąć dodatkowych kosztów zakupu i montażu klimatyzacji.
Jakie zatem minusy powinny być brane pod uwagę przy planach montażu pompy ciepła?
- Sama instalacja wiąże się z wysokimi kosztami. Dlatego dobrze jest zaplanować jej założenie już na etapie budowy domu jednorodzinnego.
- Pompa jest montowana na zewnątrz budynku, dlatego trzeba przeznaczyć na nią trochę miejsca.
- Pompa pracuje non stop. Nie emituje dużego poziomu hałasu, ale może być słyszalna wewnątrz budynku, szczególnie jeśli znajduje się w pobliżu jego murów.
Jaki jest koszt ogrzewania pompą ciepła?
Korzystanie z pompy ciepła powietrze woda jest sporą oszczędnością, ale nie oznacza to, że użytkownik nie będzie ponosił żadnych kosztów. Roczny koszt ogrzewania pompą ciepła domu o wielkości między 100 a 200 mkw, przy obecnych cenach prądu, to średnio ok. 2000-3000 zł. Jest to zdecydowanie mniej niż wtedy gdy korzysta się z innych rozwiązań. Cena uzależniona jest tylko od jednego czynnika, czyli prądu. Do tego nowoczesne pompy ciepła nie psują się tak często i nie wymagają nakładów na ich modernizację. Montując urządzenie można posłużyć się specjalnymi kalkulatorami, które pomagają dobrać jej parametry do wymiarów pomieszczeń.