sobota, 13 listopad 2021 13:14

Jaki piec elektryczny wybrać do centralnego ogrzewania?

piec elektryczny CO piec elektryczny CO pixabay

Do niedawna ogrzewanie mieszkań i domów za pomocą pieców elektrycznych było uważane za nieopłacalne.

Ciekawe rozwiązania techniczne nie tylko obniżyły te koszty do poziomu opłacalności, ale także sprawiły, że nowoczesny piec elektryczny CO może być dobrą alternatywą dla tradycyjnych urządzeń grzewczych na paliwo stałe. W tym wpisie dowiesz się jakie parametry powinien spełnić piec by zakup, montaż i eksploatacja była prosta, tania, a przede wszystkim bezpieczna.

Piece elektryczne Co-rodzaje

Duża część urządzeń elektrycznych umożliwiających efektywne i stałe ogrzewanie budynku to niewielkie piece jednofunkcyjne. Występują one zarówno w formie wiszącej jak i stojącej. Mogą zostać one zaopatrzone w dodatkowy zasobnik c.w.u. Kolejną ważną grupą są piece elektryczne dwufunkcyjne, które jak sama nazwa wskazuje, służą zarówno do ogrzewania wody w instalacji cieplnej jak i dostarczenia ciepłej wody użytkowej. Najciekawszym jednak piecem elektrycznym, który wpływa w głównej mierze na znaczne obniżenie kosztów związanych z opłatami za prąd, jest piec akumulacyjny. Działa on w cyklu ładowania i rozładowania. Dzięki temu możliwa jest jego praca w czasie gdy obowiązują niższe stawki za pobór prądu. Mogą one pobierać prąd w tzw. II taryfie, która obowiązuje najczęściej w godzinach nocnych tj. od 22:00 do 6:00. Po pełnym naładowaniu dostęp do prądu jest automatycznie odcinany i rozpoczyna się rozładowywanie, skutkujące oddawaniem ciepła przekazywanym do instalacji grzewczej. Następnie cykl rozpoczyna się na nowo.

Piec o odpowiedniej mocy

Piece elektryczne posiadają moc od 4 do 24 kW przy zasilaniu jednofazowym. Piece o większej mocy są zasilane dwu lub trójfazowo. Wymagają one jednak dodatkowego zabezpieczenia. Bardzo ważną kwestią jest samodzielne, umiejętne dopasowanie mocy grzewczej pieca do:

  • powierzchni budynku
  • Todzaju i poziomu szczelności izolacji termicznej
  • zdolności akumulacji ciepła przez budynek
  • poziom wentylacji pomieszczeń
  • sprawność i efektywność grzewcza innych źródeł ciepła (w przypadku tworzenia instalacji grzewczej łączonej np. z kominkiem)

W przypadku gdy moc pieca elektrycznego będzie za duża bardzo szybko może dojść do przegrzewania pomieszczeń, co wpływa nie tylko na komfort termiczny domowników, ale przede wszystkim generuje duże koszty eksploatacyjne w długim terminie. Bardzo ważne jest również kontrolowanie poziomu zapotrzebowania na ciepło, związanym z życiem domowników czy warunkami pogodowymi. W celu obniżania kosztów warto zainwestować w tzw. kotły trzeciej generacji. Pozwalają one reagować w czasie rzeczywistym np. poprzez aplikację bądź zautomatyzowany program na zmienność zapotrzebowania na energię cieplną.

Najnowsze artykuły

  • 1