sobota, 22 październik 2022 12:33

Jak wybrać najlepsze powietrzne pompy ciepła?

pompy ciepła pompy ciepła mat.prasowe

Powietrzne pompy ciepła cieszą się w Polsce rosnącym zainteresowaniem ze względu na ekonomię, ekologię i możliwość instalacji nawet w istniejących budynkach. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się, jak wybrać najlepsze pompy ciepła i to z myślą o nich przygotowaliśmy ten krótki poradnik.

 

Wybór pompy ciepła - oblicz zapotrzebowanie na ciepło

Zanim zaczniesz przeglądać dostępne modele pomp ciepła, powinieneś wiedzieć, jakie jest zapotrzebowanie na ciepło w Twoim domu. Nie warto bowiem kupować najdroższej pompy ciepła tylko dlatego, że wydaje się, że będzie ona najlepsza. Znacznie lepiej jest określić parametry, które będą najistotniejsze przy wyborze, a jednym z najważniejszych jest zapotrzebowanie na ciepło. Wynika ono nie tylko z powierzchni, a właściwie kubatury, jaka ma zostać ogrzana, ale również z zastosowanych materiałów budowlanych. Zapotrzebowanie na ciepło dwóch domów wybudowanych według tego samego projektu może się znacznie różnić, w zależności od tego, czy zastosowano w nim materiały energooszczędne, czy też nie. Zapotrzebowanie na ciepło najlepiej obliczać zgodnie z polską normą PN-EN 12831.

Powietrzne pompy ciepła – wybierz modele do porównania

Znając zapotrzebowanie na ciepło możesz wybrać kilka modeli pomp ciepła, które spełniają określone warunki. Porównując je przyjrzyj się dokładnie dwóm parametrom czyli COP i SCOP. 

COP to współczynnik efektywności pomp ciepła czyli parametr tożsamy ze sprawnością kotłów kondensacyjnych. Jego wartość jest obliczana poprzez podzielenie ilości ciepła wytworzonej przez powietrzną pompę ciepła do ilości energii, którą pompa zużyła do działania. Im wyższa wartość współczynnika, tym lepsza efektywność pompy ciepła.

Warto wiedzieć, że porównując pompy ciepła pomiędzy sobą należy porównywać ten sam rodzaj pomp. Gruntowe pompy ciepła będą miały zawsze wyższy COP niż powietrzne pompy ciepła ze względu na stałą temperaturę źródła dolnego. W przypadku powietrznych pomp ciepła porównanie to jest znacznie trudniejsze, gdyż COP jest zależny od wysokości temperatury na zewnątrz, a jej wahania nawet w ciągu doby mogą być duże.

Z pomocą przychodzi jednak współczynnik SCOP, który jest miarą średnią, podającą efektywność pompy ciepła w ciągu całego sezonu. Oblicza się go podobnie jak COP, przy czym brana pod uwagę ilość ciepła i zużytej energii w dłuższym czasie. Dzięki temu można określić, która powietrzna pompa ciepła będzie miała wyższą efektywność w ciągu całego sezonu i na tej podstawie dokonać wyboru.

Wybór powietrznej pompy ciepła – gdy musisz iść na kompromis

Podczas budowy i remontu domu każdy z nas dysponuje określonym budżetem. Nietrudno się zatem domyślić, że wybór pompy ciepła nie będzie opierał się jedynie na jej efektywności, ale będzie się również wiązał z wyborem rozwiązania optymalnego z punktu widzenia ekonomii. Wybierając najlepsze powietrzne pompy ciepła musisz wziąć zatem pod uwagę dopasowanie modelu do zapotrzebowania na ciepło w Twoim domu, jego efektywność oraz cenę, która musi mieścić się w budżecie. Znajdź zatem taki model powietrznej pompy ciepła, który będzie miał najlepszą efektywność czyli najwyższe współczynniki COP i SCOP, a jednocześnie będzie mieścił się w założonych widełkach cenowych. W ten sposób będziesz mógł z całą pewnością powiedzieć, że to najlepsza pompa ciepła dla Ciebie.

Najnowsze artykuły

  • 1