Czym jest i do czego służy spycharka?
Spycharka to maszyna, która przydaje się do przeprowadzania wszelkiego rodzaju robót ziemnych. Ten praktyczny sprzęt znajduje zastosowanie w takich branżach jak między innymi budownictwo, energetyka, górnictwo, leśnictwo czy sektor komunalny. Spycharki są wykorzystywane przede wszystkim do następujących prac:
- Wykonywanie wykopów;
- Odspajanie gruntu;
- Przemieszczanie urobku na bliskie odległości;
- Niwelacja i profilowanie terenu;
- Zagęszczanie podłoża;
- Inne prace – np. z zastosowaniem lemiesza, zaczepu, zrywaka i innych sprzętów.
Konstrukcja spycharki
Spycharki to pojazdy, które najczęściej budowane są na podwoziach z gąsienicowym układem bieżnym. Takie maszyny są przeznaczone do pracy w trudnym terenie i często nazywa się je spycharkami gąsienicowymi. W sprzedaży są także dostępne spycharki kołowe, czyli ciężkie pojazdy z napędem na cztery koła. Każda spycharka składa się ciągnika oraz osprzętu, w skład którego wchodzi układ zawieszenia ze sterowaniem oraz lemiesz spycharkowy. Ramiona lemiesza lemiesza zwykle są poruszane siłownikami hydraulicznymi, a kąt jego ustawienia względem płaszczyzny gruntu regulowany jest przy pomocy siłowników przechyłu. Zrywak może być jedno- albo wielozębny.
Jak wybrać dobrą spycharkę?
Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnej spycharki trzeba zwrócić uwagę na ważne parametry urządzenia. Podczas wyboru maszyny warto przyjrzeć się przede wszystkim następującym kwestiom:
- Wydajność maszyny – czynnikiem, który decyduje o wydajności spycharki, jest przede wszystkim czas pracy. Efektywny czas pracy maszyny jest określany jako współczynnik efektywnego wykorzystania czasu pracy. Jest to stosunek przepracowanych przeciętnie minut w ciągu godziny do czasu rzeczywistego.
- Osprzęt dodatkowy – do spycharki może być dołączony osprzęt zrywakowy lub ładowarkowy.
- Inne parametry – takie jak siła naporu, długość lemiesza, kąt skrawania czy masa robocza spycharki.
Spycharka – nowa czy używana?
Sprawna spycharka to bardzo ważny element wielu prac ziemnych. Właściciele firm budowlanych często zadają sobie pytanie, czy kupić nową maszynę czy też zdecydować się na wybór używanego sprzętu. Poniżej przedstawimy wady i zalety obu rozwiązań.
Zakup nowej maszyny
Zakup nowej spycharki to dość drogie rozwiązanie. Mogą sobie na nie pozwolić przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, które mają dużo zaplanowanych inwestycji. Niewątpliwą zaletą nowych urządzeń jest mniejsza awaryjność oraz bezpłatny serwis gwarancyjny. Nowe maszyny są dostępne w atrakcyjnych leasingach i kredytach, dzięki czemu nie musimy martwić się dużym obciążeniem finansowym.
Zakup spycharki używanej
Zakup spycharki używanej to świetne rozwiązanie dla niewielkich przedsiębiorstw oraz firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność na rynku. Używane maszyny są dostępne w atrakcyjnej cenie, dzięki czemu mogą być świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Podczas zakupu urządzenia z drugiej ręki warto jednak zwrócić szczególną uwagę na to, czy jest ono w pełni sprawne i gotowe do pracy oraz czy pochodzi z legalnego źródła. Dobrze jest zwrócić uwagę na stan licznika i sprawdzić źródło pochodzenia maszyny. W tym celu należy poprosić sprzedającego o okazanie dokumentacji sprzętu. Pamiętajmy, że nie warto decydować się na zakup bardzo wysłużonych sprzętów z dużym przebiegiem. Im starsza maszyna, tym więcej zabiegów konserwacyjnych będzie potrzebowała. Zobacz tutaj, jaką spycharkę używaną warto kupić.