środa, 12 sierpień 2020 12:05

Mała łazienka - jak wykorzystać każdy kąt?

Architekt wnętrz Architekt wnętrz

Wydaje się, że funkcjonalna łazienka musi być na tyle duża, by pomieścić wszystkie niezbędne sprzęty. Tymczasem dobrze przygotowany projekt sprawi, że nawet w niewielkiej łazience znajdzie się miejsce na wszystko co konieczne, a dzięki kilku sztuczkom optycznym pomieszczenie wyda się o wiele większe, niż jest w rzeczywistości. Co zrobić, aby w niewielkiej łazience wykorzystać każdy kąt? Podpowiadamy.

 

Podstawowe pytanie: wanna czy prysznic?

Pierwszym wyborem osób mających do dyspozycji niewielką ilość przestrzeni w łazience jest prysznic. To dobry pomysł, zwłaszcza że coraz modniejsze stają się aranżacje bez brodzików, płaskie lub z niewielkim spadem, dzięki któremu woda sama spływa do odpływu. Pomimo tych zalet nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na brodzik, zwłaszcza jeśli uda się go idealnie dopasować do pomieszczenia. Bez względu na to, jaką opcję wybierzemy, część prysznicową warto w widoczny sposób oddzielić od reszty łazienki za pomocą drzwiczek składanych w harmonijkę lub tych przesuwnych albo zasłonki pasującej kolorystycznie do wystroju. Zasłonić możemy także wannę, którą jednak do niewielkiej łazienki musimy dobrać wyjątkowo rozważnie. Pomogą nam w tym producenci, którzy oferują nie tylko standardowe, prostokątne wanny, ale i takie w niestandardowych kształtach oraz narożne. Warto również wziąć pod uwagę zakup mebli na wymiar.

Sztuczki optyczne, które warto wykorzystać

W optycznym powiększeniu niewielkiej łazienki mogą nam pomóc optyczne zabawy kolorem oraz światłem. Przede wszystkim warto zrezygnować ze standardowego żyrandola i zdecydować się na kilka źródeł światła: oświetlenie przysufitowe, obok luster (tu warto wykorzystać lampy ledowe, które będą imitować światło naturalne, co przyda się szczególnie podczas nakładania makijażu i wykonywaniu innych czynności pielęgnacyjnych zimą) i w innych dostępnych miejscach takich jak półki, wole przestrzenie nad wanną czy szafami itp. Jeśli chodzi o kolorystykę, to w zależności od potrzeb, warto zdecydować się na takie zestawienia jak jasne kolory na ścianach i na podłodze, biel na ścianach dłuższych i ciemne kolory na ścianach krótszych (w przypadku wąskich pomieszczeń) lub prostokątne płytki w układzie pionowym, które sprawdzą się w niskich wnętrzach. W każdym wypadku świetnym wyborem będą też trójwymiarowe kafelki. Bezpiecznie jest jednak unikać wyrazistych faktur i wzorów graficznych.

Dekoracje

Elementy dekoracyjne w małej łazience muszą być przemyślane i stanowić uzupełnienie całego wystroju. Warto postawić na dyskretne dodatki - zestawy niezbędnych akcesoriów, dywaniki łazienkowe czy rośliny. Jeśli decydujemy się na jasne kolory, niewielkich rozmiarów dekoracje mogą być w kontrastującym, przyciągającym wzrok kolorze. W przygotowaniu odpowiedniego projektu z pewnością pomoże architekt wnętrz.

Sprawdź ofertę architektów w Poznaniu na portalu RynekPierwotny.pl 

Najnowsze artykuły

  • 1