Jednakże ubiegając się o kredyt, musimy pamiętać, że instytucje, jakimi są banki udzielające nam takich świadczeń, mają wiele wymagań i określonych warunków. Jednym z podstawowych warunków dotyczących udzielenia kredytu przez bank jest posiadanie minimalnego wkładu własnego.
Wkład własny stanowią przede wszystkim nasze oszczędności. Jest to swego rodzaju nasz minimalny udział w przedsięwzięciu o jakie prosimy bank, czyli sfinansowanie naszej nieruchomości. Bez wkładu własnego nie możemy liczyć na pozytywne rozpatrzenie przez bank złożonego przez nas wniosku o ubieganie się o kredyt hipoteczny.
Nawet w sytuacji jeżeli osiągniemy zdolność kredytową też nie będzie to możliwe.
Powstaje więc pytanie skąd mamy wziąć pieniądze na wkład własny. Odpowiedź jest bardzo oczywista, po prostu musimy oszczędzać.
Nasuwa się tutaj od razu drugie pytanie, jaka jest minimalna kwota wkładu własnego abyśmy mogli ubiegać się o kredyt?
Kiedyś stawka ta wynosiła 10% ceny nieruchomości, obecnie zakłada się, że na przestrzeni kilku lat kwota ta systematycznie będzie wzrastała do 20 % ceny nieruchomości.
Większości z nas wkład własny kojarzy się z formą pieniężną. Trzeba jednak jasno zaznaczyć, że naszym wkładem własnym może być wiele innych form. Są to przede wszystkim , wyłączając gotówkę : nieruchomości, grunty, dodatkowe ubezpieczenia, czy też koszty, które ponieśliśmy w wyniku zakupu materiałów przykładowo na roboty budowlane.
Należy też zaznaczyć, kiedy jesteśmy w posiadaniu większej sumy oszczędności, niż tylko podane przykładowo 20% ceny nieruchomości, którą chcemy nabyć możemy cieszyć się z faktu iż, posiadając stosunkowo większy wkład własny możemy liczyć na znacznie niskie odsetki czy też marże, które dotyczą branego przez nas kredytu.