poniedziałek, 14 wrzesień 2020 12:07

Najważniejsze instalacje do basenów rekreacyjnych

Folkpool - chemia basenowa Folkpool - chemia basenowa

Posiadanie rekreacyjnego zbiornika kąpielowego wiąże się z koniecznością zamontowania w nim odpowiednich instalacji, które będą utrzymywały czystość kąpielowej wody i zapobiegały przed namnażaniem się na jego ścianach bakterii, glonów i drobnoustrojów. Wielu właścicieli basenów często zapomina o tym, że taki akwen musi być odpowiednio pielęgnowany tak, by kąpiel w nim nie zagrażała zdrowiu i bezpieczeństwu domownikom czy gości. Od czego zacząć?

 

Ważne instalacje do basenów ogrodowych i publicznych

Jedną z absolutnie kluczowych instalacji wymaganych do prawidłowej obsługi i przyjemnego korzystania z każdego rodzaju basenu jest system jego filtrowania. Właściwie dobrany do powierzchni zbiornika i jego typ, tzw. filtr basenowy będzie wielokrotnie w ciągu dnia filtrował wodę sprawiając, że zawsze będzie ona czysta i zdatna do kąpieli. Przykładowe rodzaje filtrów można znaleźć np. na stronie https://folkpool.pl/filtr-piaskowy-pompa-do-basenu/, a wśród nich: filtry piaskowe, pompy basenowe, specjalistyczne układy filtrujące czy pompy Hayward odporne na działanie wody chlorowanej czy zasolonej. Układ filtrujący pełni kluczowe znaczenie i nie warto oszczędzać na nim już przy etapie dostosowywania filtrów do rodzaju basenu. Brak takiego systemu może doprowadzić do rozwijania się w wodzie niebezpiecznych dla skóry drobnoustrojów, które wywoływać będą alergie i wysypki, oraz do rozrostu glonów zniechęcających do kąpieli. Równie ważnymi instalacjami będą np. odkurzacze basenowe, przy czym ich brak można zastąpić np siatkami do wyciągania z wody większych nieczystości, natomiast nie ma obecnie na rynku niczego, co mogłoby być alternatywą dla systemów filtrowania wody basenowej.

Czy chlor jest konieczny?

Drugą, niezwykle istotną rzeczą zaraz po układzie filtracyjnym z zbiornika rekreacyjnych, jest chlorowanie wody. Proces ten polega wprost na dozowaniu do wody odpowiedniej ilości chloru (ręcznie lub przy użyciu specjalnych maszyn chlorujących). Chlor do basenu to specyficznego rodzaju chemia, która dzięki swoim właściwościom eliminuje najdrobniejsze bakterie, których mógł nie wychwycić system filtrujący, zarazki komórkowe i drobnoustroje niewidoczne gołym okiem. O chlorowaniu wody można poczytać w szczegółach na stronie https://folkpool.pl/chlor-do-basenu-chemia-basenowa/, która porusza także kwestię dawkowania chloru na metr sześcienny wody i wyjaśnia jak to robić, żeby substancji chlorującej nie było ani za mało, ani za dużo.

Warto wiedzieć, że chlor pomaga też w utrzymaniu najlepszego poziomu pH wody basenowej. Standardowo poziom ten powinien kształtować się na wysokości 7,2-7,6, ale jest to wynik niemożliwy do utrzymania właśnie bez stosowania chloru. Żeby go osiągnąć i tym samym zagwarantować domownikom i gościom bezpieczną kąpiel w zdrowej i czystej wodzie, należy zdać się na dozowniki chloru dopasowujące jego ilość do aktualnych potrzeb wody lub dodawać odpowiednią dawkę ręcznie. Dodatkowo można zamontować w basenie lampy UV, które redukują zużycie chlory nawet do 80%.

 

Najnowsze artykuły

  • 1