poniedziałek, 17 czerwiec 2024 18:15

Letnie cięcie drzew i krzewów owocowych - jak i kiedy to robić?

Cięcie drzew owocowych Cięcie drzew owocowych fot: Sylwester Niedzielski

Dbając o drzewa i krzewy owocowe, warto pamiętać, że nie wszystkie z nich wymagają przycinania latem. Istnieje jednak wiele gatunków, które dzięki temu zabiegowi mogą obficiej owocować i lepiej się rozwijać. Dowiedz się, które rośliny owocowe wymagają letniego cięcia, kiedy najlepiej je przycinać oraz jakie narzędzia wybrać, aby nie zaszkodzić roślinom.

Zasady letniego cięcia

Letnie cięcie, to zabieg konieczny w sadach, ponieważ zapewnia uzyskanie dobrego plonu - słodkich i dobrze wybarwionych owoców. Jest ono znacznie mniej intensywne, od cięcia zimowego. Cięcie przeprowadzone latem, ma na celu nie tylko ograniczenie rozrostu roślin, ale również zmniejszenie ryzyka chorób i pobudzenie roślin do wytwarzania kwiatów i owoców. Letnie cięcie, ogranicza ilość zdrewniałych pędów, pobudza rośliny kwitnące wiosną do wytwarzania większej ilości pąków i podnosi zdolność owocowania.

Technika cięcia, zależy od gatunku rośliny, ale ogólne zasady są takie same. Ważne jest, aby usuwać pędy nadmiernie zagęszczające dojrzewające owoce, a także smarować rany po cięciu preparatem antygrzybowym, aby zapobiec infekcjom.

Czereśnie i wiśnie

Czereśnie, przycina się jedynie w razie potrzeby, po zbiorze owoców, najczęściej w drugiej połowie lipca oraz w sierpniu. Zabieg ten, jest konieczny w przypadku odmian rosnących na podkładkach silnie rosnących i ma na celu utrzymanie pokroju roślin oraz zahamowanie nadmiernego wzrostu. Niekiedy latem, trzeba prześwietlić koronę, usuwając pędy rosnące do jej wnętrza oraz przyciąć wierzchołek. Czereśnie, najlepiej owocują na pędach dwu- i trzyletnich.

Wiśnie również, przycina się po zbiorze owoców, najpóźniej do połowy września. Podczas zabiegu wykonywanego na starszych okazach, powinno się skracać najstarsze pędy, aby pobudzić drzewo do wytwarzania nowych. Wiśnie dobrze owocują na pędach jednorocznych i dwuletnich.

Jabłonie i grusze

Jabłonie, powinno się przycinać wczesną wiosną, ale można to robić również latem. Zabieg letniego cięcia jabłoni, przeprowadzany jest głównie w lipcu lub sierpniu. Warto przyciąć je około trzech tygodni przed planowanymi zbiorami. Podczas letniego cięcia, należy usunąć tzw. wilki - długie, silne pędy rosnące pod kątem pionowym, które osłabiają roślinę i zacieniają owoce. Warto zostawić jedynie około 20 - 30% pionowych pędów, aby nie osłabić rośliny zbyt mocno jednorazowo.

Brzoskwinie

Letnie cięcie brzoskwiń, jest uzupełnieniem podstawowego cięcia. Przeprowadza się je na przełomie czerwca i lipca, polegając na prześwietleniu korony, aby owoce miały dużo światła. Należy usuwać pędy zbyt gęste, słabe, uszkodzone i wrastające do wnętrza korony. Od połowy lipca, można skracać tegoroczne pędy nad piątym liściem u podstawy, aby formować kształt i gęstość korony.

Porzeczki

Porzeczki czarne, najlepiej owocują na pędach jednorocznych i dwuletnich. Po zbiorze owoców, zaleca się usunięcie starszych pędów oraz systematyczne usuwanie pędów słabych, porażonych, uszkodzonych i pokładających się po ziemi. Roślinę można prowadzić, aby miała 4 - 6 silnych pędów jednorocznych oraz 3 - 4 pędy dwu- i trzyletnie.

Porzeczka czerwona i biała, obficiej plonują na pędach 3 - 4 letnich, dlatego podczas cięcia usuwa się najstarsze pędy oraz część pędów młodych, które są słabe lub rosną pod nienaturalnym kątem. Zabiegi te wykonuje się po zbiorze owoców.

Letnie cięcie drzew i krzewów owocowych, jest istotnym zabiegiem, który wpływa na jakość plonów oraz zdrowie roślin. Przemyślane i odpowiednio przeprowadzone cięcie może zwiększyć ilość i jakość owoców, pobudzić rośliny do kwitnienia oraz zmniejszyć ryzyko chorób. Kluczowe jest, aby znać specyficzne wymagania poszczególnych gatunków oraz przestrzegać zasad cięcia, aby nie zaszkodzić roślinom i cieszyć się obfitymi plonami.

 

 

 

 

 

 

Najnowsze artykuły

  • 1