Spis treści:
- Nasiona roślin jednorocznych - warto zbierać
- Zioła - uprawa z nasion zebranych w ogrodzie
- Warzywa - złożoność procesu zbierania nasion
- Zasady zbioru i przechowywania nasion
Nasiona roślin jednorocznych - warto zbierać
Rośliny jednoroczne, takie jak aksamitki, groszek pachnący czy kosmosy, doskonale nadają się do zbierania nasion. Ich cykl życia trwa tylko jeden sezon, po którym rośliny te wydają nasiona umożliwiające im przetrwanie. Nasiona z roślin jednorocznych zazwyczaj dobrze powtarzają cechy roślin matecznych, choć nie zawsze jest to gwarantowane. Może się zdarzyć, że potomstwo nieco odbiega od oryginału, zwłaszcza w przypadku krzyżowego zapylenia, gdy w sąsiedztwie uprawiane są różne odmiany tego samego gatunku, np. aksamitek.
Jednak pewnych odmian, zwłaszcza oznaczonych symbolem F1, nie warto zbierać - cechy odmianowe są gwarantowane tylko w pierwszym pokoleniu. Następne pokolenia mogą być zupełnie różne od rodziców, często mniej efektowne. Przykładem są dekoracyjne odmiany petunii, które zebrane z nich nasiona mogą wydać na świat rośliny o mniej atrakcyjnym wyglądzie.
Zioła - uprawa z nasion zebranych w ogrodzie
Zioła, takie jak koper, tymianek, melisa czy szałwia lekarska, są jednymi z najprostszych roślin do zbierania nasion. Zioła uprawiane z nasion pochodzących z własnego ogrodu, zazwyczaj dobrze zachowują swoje właściwości użytkowe. Jednak efektowne, ozdobne odmiany, jak kolorowa mięta, mogą nie powtórzyć swojego wyglądu. Zbiór nasion z ziół jest jednak korzystny, gdy zależy nam głównie na ich walorach użytkowych, a nie na dekoracyjnych.
Warzywa - złożoność procesu zbierania nasion
Zbieranie nasion z warzyw wymaga większej wiedzy. Rośliny takie jak dynia, patison i cukinia, które rosną blisko siebie, mogą się krzyżować, co wpływa na wygląd i smak owoców. Zebrane nasiona z krzyżujących się gatunków mogą dać potomstwo, które jest gorzkie lub niesmaczne. Jeśli chcemy uniknąć takiego ryzyka, najlepiej uprawiać tylko jedną odmianę danego gatunku.
Mniej problematyczne są natomiast ogórki, pomidory, papryka czy fasolka szparagowa - ich nasiona można zbierać bez większych trudności. Rośliny te rzadziej krzyżują się ze sobą, a ich nasiona mają dużą szansę na powtórzenie cech roślin matecznych.
Zasady zbioru i przechowywania nasion
Zbiór i przechowywanie nasion wymagają odpowiednich warunków. Nasiona należy zbierać wyłącznie z roślin zdrowych i w pełni dojrzałych. Zainfekowane egzemplarze mogą przenosić choroby na potomstwo, co wpływa na jego jakość.
Nasiona suche (np. koper, aksamitka): Zbierane po przekwitnięciu, wysypuje się z kwiatostanów.
Nasiona mokre (np. pomidor, ogórek): Wyłuskać z miąższu, dokładnie wypłukać, wysuszyć przed przechowywaniem.
Nasiona najlepiej przechowywać w papierowych torebkach w chłodnym, ciemnym i przewiewnym miejscu. Należy je opisać, podając nazwę rośliny, odmiany i datę zbioru, aby ułatwić późniejszą identyfikację.