Ma zielone liście o ancetowatym kształcie, których szerokość może dochodzić do 6 centymetrów i długość do centymetrów. Wyrasta długa łodyga, na końcu której znajduje się około 24 małych białych kwiatów. Czosnek niedźwiedzi może również owocować. Owoc składa się z 3 kulistych komór, w których znajdują się czarne nasiona. Liście czosnku z niedźwiedzi są najważniejsze i są najczęściej używane przez ludzi.
Czosnek niedźwiedzi występuje niemal w całej Europie, także w Polsce. Występuje praktycznie we wszystkich regionach kraju, ale najczęściej występuje w Karpatach, Sudetach i na Pojezierzu Mazurskim. Rośnie głównie w lasach liściastych i zwykle w dużych skupiskach. Pojawienie się nowych liści czosnku niedźwiedziego może nastąpić pod koniec lutego. Roślina kwitnie od kwietnia do czerwca, ale maj to miesiąc najbardziej intensywny. Wtedy cała roślina wydziela bardzo wyczuwalny zapach czosnku z daleka. Z drugiej strony owoce dzikiego czosnku dojrzewają w miesiącach letnich.
Właściwości czosnku niedźwiedziego
Ludzie na całym świecie używają niedźwiedziego czosnku od setek lat. Roślina ta zawdzięcza swoje właściwości licznym składnikom. Tym, co wyróżnia go spośród innych roślin z tej rodziny, jest wysokie stężenie substancji czynnych — jest wyższe niż w czosnku pospolitym, który jest cenną rośliną leczniczą. Liście czosnku niedźwiedziego od dawna są wykorzystywane do celów leczniczych. W przeszłości roślina ta była używana do oczyszczania organizmu z toksyn. Poza tym dobrze działał też na infekcje i szkorbut. Nawet wtedy zaobserwowano również, że ma wiele innych właściwości zdrowotnych, jeśli chodzi o układ sercowo-naczyniowy, oddechowy i krwionośny.
Czosnek niedźwiedzi ma pozytywny wpływ na układ odpornościowy. Roślina ta nie tylko wspomaga swoje działanie, ale jest doskonale odporna na infekcje bakteryjne i grzybicze. Dzięki niemu następuje zahamowanie wzrostu wielu bakterii. Podobnie jak czosnek może być stosowany przy przeziębieniach i innych infekcjach górnych dróg oddechowych. Dobry jest również na rany, a także obniża ciśnienie krwi. Substancje zawarte w niedźwiedzim czosnku chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Są to atomy, które mogą uszkadzać DNA i tym samym przyspieszać proces starzenia się organizmu, przyczyniając się do rozwoju nowotworów.
Czosnek niedźwiedzi – nasiona i zastosowanie
Ze względu na swoje właściwości lecznicze zaleca się spożywanie niedźwiedziego czosnku. Najprostszym sposobem jest dodanie go do potraw — lub po ugotowaniu. Możesz samodzielnie zbierać liście - musisz to zrobić na początku kwietnia. Istnieją również suplementy diety zawierające czosnek niedźwiedzi. Czosnek niedźwiedzi ma białe kwiaty i atrakcyjny lancetowaty akwamaryn o cennych właściwościach leczniczych i intensywnym czosnkowym smaku i aromacie. Wszystkie części rośliny są jadalne. Kupując czosnek niedźwiedzi nasiona, można samodzielnie hodować tę roślinę.
Jak wysiewamy: w ogrodzie w półcieniu, najlepiej rośnie pod drzewami liściastymi, jednak w cieniu rośliny rosną słabsze i nie zakwitają. Gleba powinna być żyzna, próchniczna, przepuszczalna oraz najlepiej stale wilgotnym piaskiem. Nasiona po wysianiu należy przykryć 1-2 cm warstwą ziemi
Kiedy wysiewamy: październik - marzec, wprost do gruntu
Kiełkowanie następuje: temp. gleby: 5 oC
Odległość w rzędzie: 15 cm
Odległość miedzy rzędami: 15 cm
Kiedy zbieramy: cały rok