czwartek, 27 kwiecień 2023 09:46

Od czego zależy wydajność pompy ciepła

Pompa ciepła Pompa ciepła mat.prasowe

Ze względu na swoje liczne zalety, pompy ciepła zyskują ogromną popularność w dziedzinie ogrzewania budynków. Przy wyborze tego rodzaju ogrzewania przeważają niskie koszty eksploatacji, neutralność dla środowiska i wysoka wydajność. Warto zastanowić się jednak, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przed montażem urządzenia, aby działało ono odpowiednio wydajnie.

 

Temperatura zewnętrzna

To jeden z najważniejszych czynników wpływających na wydajność pompy ciepła. Im niższa temperatura na zewnątrz, tym więcej energii potrzebnej do ogrzewania musi zostać pobrane do pracy urządzenia. W skrajnie niskich temperaturach, poniżej -20 stopni Celsjusza, wydajność znacznie spada, co skutkuje zwiększeniem kosztów ogrzewania.

Powierzchnia budynku

Im większa powierzchnia budynku, tym większe zapotrzebowanie na ciepło. Pompa powinna być odpowiednio dobrana do zapotrzebowania cieplnego danego budynku, które można poznać przede wszystkim na podstawie przeprowadzonego audytu.

Izolacja budynku

To również jest kluczowa dla wydajnej pracy pompy ciepła. W przypadku słabej izolacji ciepło szybko ucieka na zewnątrz, co zwiększa zapotrzebowanie na energię. Przed doborem i montażem urządzenia warto zatem zadbać o odpowiednią izolację budynku oraz ocieplenie dachu, ścian i podłogi.

Temperatura zasilania

Temperatura wody, która jest przesyłana do instalacji grzewczej w budynku, zależy bezpośrednio od rodzaju zastosowanego systemu ogrzewania. Im wyższa temperatura, tym większe zużycie energii i mniejsza wydajność pompy ciepła. Dlatego warto zadbać o niskie temperatury zasilania poprzez zastosowanie ogrzewania podłogowego zamiast grzejnikowego, które wymaga cieplejszej wody.

Systemy dodatkowe

Pompa ciepła z powodzeniem może być wykorzystywana w połączeniu z innymi systemami, np. z panelami fotowoltaicznymi, rekuperacją czy kotłem c.o. Dobrze zaprojektowana instalacja będzie miała większą wydajność, zmniejszy koszty eksploatacji i będzie spełniała więcej funkcji.

Regularne przeglądy i konserwacja

Sprawdzanie działania urządzenia jest kluczowe dla utrzymania jego wydajnej i bezawaryjnej pracy. Każdego serwisant powinien sprawdzić pompę ciepła, aby mogła ona działać bez przeszkód przez długie lata. Zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić natomiast do zwiększenia prawdopodobieństwa awarii kosztów eksploatacji.

Najnowsze artykuły

  • 1