Temperatura zewnętrzna
To jeden z najważniejszych czynników wpływających na wydajność pompy ciepła. Im niższa temperatura na zewnątrz, tym więcej energii potrzebnej do ogrzewania musi zostać pobrane do pracy urządzenia. W skrajnie niskich temperaturach, poniżej -20 stopni Celsjusza, wydajność znacznie spada, co skutkuje zwiększeniem kosztów ogrzewania.
Powierzchnia budynku
Im większa powierzchnia budynku, tym większe zapotrzebowanie na ciepło. Pompa powinna być odpowiednio dobrana do zapotrzebowania cieplnego danego budynku, które można poznać przede wszystkim na podstawie przeprowadzonego audytu.
Izolacja budynku
To również jest kluczowa dla wydajnej pracy pompy ciepła. W przypadku słabej izolacji ciepło szybko ucieka na zewnątrz, co zwiększa zapotrzebowanie na energię. Przed doborem i montażem urządzenia warto zatem zadbać o odpowiednią izolację budynku oraz ocieplenie dachu, ścian i podłogi.
Temperatura zasilania
Temperatura wody, która jest przesyłana do instalacji grzewczej w budynku, zależy bezpośrednio od rodzaju zastosowanego systemu ogrzewania. Im wyższa temperatura, tym większe zużycie energii i mniejsza wydajność pompy ciepła. Dlatego warto zadbać o niskie temperatury zasilania poprzez zastosowanie ogrzewania podłogowego zamiast grzejnikowego, które wymaga cieplejszej wody.
Systemy dodatkowe
Pompa ciepła z powodzeniem może być wykorzystywana w połączeniu z innymi systemami, np. z panelami fotowoltaicznymi, rekuperacją czy kotłem c.o. Dobrze zaprojektowana instalacja będzie miała większą wydajność, zmniejszy koszty eksploatacji i będzie spełniała więcej funkcji.
Regularne przeglądy i konserwacja
Sprawdzanie działania urządzenia jest kluczowe dla utrzymania jego wydajnej i bezawaryjnej pracy. Każdego serwisant powinien sprawdzić pompę ciepła, aby mogła ona działać bez przeszkód przez długie lata. Zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić natomiast do zwiększenia prawdopodobieństwa awarii kosztów eksploatacji.