czwartek, 03 wrzesień 2020 08:20

Obecnie metody stosowane w rehabilitacji pozwalają na ulżenie w wielu dolegliwościach

Fala uderzeniowa Poznań Fala uderzeniowa Poznań Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Niejednokrotnie dobrze dobrana terapia umożliwia całkowite wyleczenie określonych schorzeń. Jedną z ciekawszych metod rehabilitacji jest fala uderzeniowa. Na czym dokładnie polega ten zabieg? Jakie są wskazania do jego stosowania? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonywania zabiegu, jakim jest fala uderzeniowa?

 

Czym jest fala uderzeniowa?

Zabiegi falą uderzeniową są bardzo doceniane przez pacjentów, którzy uskarżają się na różnego rodzaju dolegliwości bólowe. Co istotne, również specjaliści wskazują na dobroczynne działanie tego zabiegu. Ale czym dokładnie jest fala uderzeniowa? Jest to fala akustyczna, która wyróżnia się wysokim i skokowym ciśnieniem. I powstaje w bardzo krótkim czasie. Do jej generowania stosuje się specjalne aparaty, które działają w zakresie od 10 do 100 MPa. Do ciała pacjenta jest przykładana głowica i fala wnika w ciało na głębokość kilku centymetrów. W zabiegu tym można stosować fale skupione i rozproszone. A gdzie można szukać miejsca, w którym wykonywana jest fala uderzeniowa Poznań jest miastem, w którym bez większych problemów znajdziesz ośrodek rehabilitacyjny oferujący ten rodzaj zabiegu.

W jakich dolegliwościach warto zdecydować się na zabieg, jakim jest fala uderzeniowa?

Jak to zostało wyżej wspomniane, fala uderzeniowa stosowana jest przede wszystkim przy dolegliwościach bólowych. Zaleca się ją między innymi w sytuacji, gdy występuje ból pięty przy chodzeniu. Inne wskazania do zastosowania zabiegu to między innymi:

  • bóle stawu łokciowego np. łokieć tenisisty;
  • bóle ścięgien Achillesa;
  • bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym;
  • bóle stawów barkowych;
  • trudno gojące się złamania;
  • zapalenie ścięgna rzepki;
  • zmiany zwyrodnieniowe drobnych stawów ręki.

Do zalet tego zabiegu zalicza się przede wszystkim wysokie bezpieczeństwo oraz bezinwazyjność. Istnieje naprawdę niewiele przeciwwskazań do jego wykonywania, o czym przeczytasz poniżej.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do stosowania fali uderzeniowej?

Trzeba jednocześnie zwrócić uwagę na to, że tak jak przy każdym innym zabiegu, tak i przy fali uderzeniowej są pewne ograniczenia. Przeciwwskazaniem do jej wykonywania jest przede wszystkim ciąża. Zabiegu fali uderzeniowej nie wykonuje się także u osób z chorobami nowotworowymi. Nie zaleca się jej także dla osób z rozrusznikami serca, gdyż może ona zaburzyć ich działanie. Również zaburzenia krzepliwości krwi i stosowanie leków przeciwzakrzepowych znajduje się na liście przeciwwskazań dla tego zabiegu.

Najnowsze artykuły

  • 1