środa, 08 czerwiec 2022 10:16

Kompleksowa, naturalna pielęgnacja jamy ustnej

naturalna pasta do zębów naturalna pasta do zębów pixabay

Zdrowe dziąsła i zęby to niemal jedno. Bez zdrowych zębów, nasze dziąsła także nie będą najlepszej kondycji, z kolei bez zdrowych dziąseł, może dochodzić do wielu przykrych objawów z wypadaniem zębów włącznie. Stąd potrzeba kompleksowej higieny jamy ustnej to po prostu mus.

 

Jednak sięgać po standardowe pasty, czy może postawić na naturalne pasty do zębów. A może rozpatrzyć opcję robienia własnego specyfiku na podstawie dobrze dobranych składników?

Ochrona jamy ustnej w standardowy sposób.

Oczywiście najpopularniejszym sposobem dbania o nasze, zęby jest stosowanie past do zębów dostępnych w każdym markecie i drogeriach. Te zazwyczaj ładnie wyglądające tubki, z aromatyczną i odświeżającą zawartością, dobrze oczyszczają zęby i pozwala użytkownikom na świeży oddech. Ale gdyby było aż tak pięknie, to nie powstałby ten artykuł. Pasty takie zawierają fluor, który coraz częściej zaczyna być uważany za niekoniecznie dobry składnik, szczególnie w większym stężeniu. Do tego chemicznie wybielana gliceryna, chyba tylko po to, by pasta była śnieżnobiała i kojarzyła się nam z białym uśmiechem. Nawet środki ścierne w marketowych pastach, to obecnie już nie tylko pyły micelarne, ale coraz częściej mikroskopijne kawałki produktów syntetycznych, których - nie ukrywajmy… ale jakąś część zawsze nie wypłuczemy i przełkniemy. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego na każdej paście napisane jest, żeby nie stosować u dzieci poniżej 7. roku życia? No właśnie. Bo ilości i jakość składników oraz ich siła może im zdecydowanie zaszkodzić. Naturalne pasty do zębów zawierają bezpieczne składniki, tak więc o nich będzie mowa dalej.

Naturalne pasty do zębów.

Produkty do mycia zębów dostępne w drogeriach ekologicznych np. Pomarańczowa Sowa, to kosmetyki wykonane z naturalnych składników. Jako substancje ścierne dodawane są do nich takie materiały jak zmielone włókna roślinne, glinki, kreda czy węgiel aktywny. Nie zwierają także fluoru, który może być zastąpiony innymi związkami przeciwpróchniczymi znajdującymi się na przykład… w oleju kokosowym. Jest to zresztą najczęstsza baza naturalnych past do zębów, z powodu działania przeciwzapalnego, przeciwbakteryjnego i łagodzącego. Olej kokosowy wykazuje też działanie pomocnicze we wchłanianiu wapnia i magnezu. Do tego brak plastikowej tubki sprawia, że możemy zacząć od nich przygodę z nurtem less lub zero waste.

Domowe sposoby na mycie zębów.

Naturalna pasta do zębów może być także wykonana samemu w domu. Do tego celu można użyć:

  • oleju kokosowego,
  • zielonej glinki,
  • 2-3 krople olejku eterycznego.

Pasta taka doskonale wyczyści zęby podczas standardowego szczotkowania, zadba o zdrowie zarówno zębów i dziąseł, jak i dodatek odpowiedniego olejku może dać jej dodatkowe właściwości.

Najnowsze artykuły

  • 1