środa, 15 czerwiec 2022 16:15

Zwróć na to uwagę, kupując mieszkanie w Krakowie

Grzegórzki Park Grzegórzki Park

Decyzja o zakupie mieszkania nigdy nie jest łatwa i często wiąże się z dużym stresem, wieloma kompromisami. Na jakie pytania trzeba sobie odpowiedzieć przed dokonaniem ostatecznego wyboru?

 

Poszukiwania mieszkania – co musisz sprawdzić?

Kupno mieszkania to inwestycja, która będzie trwać przez wiele lat. Ważne jest, aby poświęcić czas i rozważyć każdą opcję przed podjęciem tak dużej decyzji o zakupie, ale przy tak dużej ilości informacji dostępnych dzisiaj może to być przytłaczające! Co warto wziąć pod uwagę, stając przed taką decyzją?

Finanse

Jednym z najważniejszych czynników przy poszukiwaniu mieszkania są twoje możliwości finansowe i zdolność kredytowa. W tym momencie najlepiej umówić się na spotkanie z kimś, kto pomoże ustalić, jakie opcje są dostępne w zależności od tego, ile masz pieniędzy, a także czy jakaś instytucja finansująca byłaby skłonna zaoferować kredyt. Ustalenie budżetu jest bardzo ważne i zdecydowanie od tego kroku należy rozpocząć poszukiwania.

Kupno mieszkania nie jest tak prostym i łatwym procesem decyzyjnym. Dla wielu osób cena nieruchomości będzie wyznacznikiem decyzji, ale pamiętaj, że nie zawsze jest to koszt całkowity! Należy również doliczyć koszty podatkowe i inne wydatki

Lokalizacja

Dla wielu z nas lokalizacja naszego domu jest jednym z czynników, których nie można pominąć przy zakupie nowej nieruchomości. Nie tylko musi ona spełniać określone kryteria, ale także należy wziąć pod uwagę, jakiego rodzaju sąsiedztwa oczekujemy. Ponadto kupujący powinni rozważyć, czy będą potrzebować dostępu do transportu publicznego, ponieważ będzie to miało wpływ na ostateczny wybór. Musimy się zastanowić, czy wolimy mieszkać w centrum (w Krakowie są to takie nieruchomości jak na przykład Grzegórzki Park), czy może na obrzeżach, które co prawda są spokojniejsze, ale często również mniej skomunikowane i trudniej się z nich wydostać, jeśli na przykład nie mamy samochodu

Rynek wtórny czy pierwotny? 

Musimy również zdecydować, czy wolimy mieszkanie z rynku pierwotnego (czyli będziemy pierwszym właścicielem, jest to najczęściej mieszkanie od dewelopera) czy wtórnego (z drugiej ręki). Oczywiście każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, a wszystko zależy wyłącznie od naszych potrzeb. Na mieszkanie od dewelopera często musimy czekać, gdyż nierzadko kupuje się je jeszcze przed budową. Do mieszkania, które miało już właściciela, często możemy wprowadzić się od razu, jednakże zwykle taka nieruchomość wymaga gruntownego remontu. 

Najnowsze artykuły

  • 1