- Czym jest biokominek i jakie ma zalety?
- Jaki biokominek wybrać?
Rosnące ceny paliw, niestabilna sytuacja na rynku czy zagrożenie związane z katastrofą klimatyczną sprawiają, że wielu z nas szuka alternatywnych lub dodatkowych rozwiązań – na przykład – ogrzewania domu. Z tego powodu aktualnie sporą popularnością cieszą się biokominki. Urządzenia tego rodzaju są często wybierane także przez osoby, którym marzy się kominek w domu, ale z przyczyn technicznych czy finansowych nie mogą pozwolić sobie na jego budowę. Jaki biokominek wybrać? Zanim odpowiemy na to pytanie, przypomnijmy, czym dokładnie jest biokominek oraz jakie zalety ma tego rodzaju rozwiązanie.
Czym jest biokominek i jakie ma zalety?
Chcesz mieć własny kominek w domu? A może szukasz dodatkowego źródła ogrzewania? Ze względów technicznych lub finansowych nie możesz pozwolić sobie na budowę klasycznego kominka? W takiej sytuacji najlepszą opcją będzie biokominek!
Biokominki to aktualnie najlepsza alternatywa dla standardowych kominków. Można montować je w każdym domu, bez względu na to, czy jest to dom, czy mieszkanie. Dlaczego? Głównie dlatego, że biokominek wiszący, podobnie jak modele stojące nie wymaga odprowadzania dymu na zewnątrz nieruchomości. A zatem nie trzeba mieć także żadnych pozwoleń na instalację takiego kominka.
Aby rozpalić ogień w biokominku, należy użyć do tego specjalnego biopaliwa, dostępnego w formie płynu lub żelu. Takie biopaliwo spala się do pary wodnej i jest właściwie całkowicie ekologicznym rozwiązaniem. Biopaliwo produkuje się z reguły z roślinnych surowców. Ponadto biopaliwo jest bezpieczną opcją, która może również pozytywnie wpłynąć na zdrowie mieszkańców, nawilżając wdychane przez nich powietrze.
Do zalet biokominków zalicza się fakt, że w ogóle nie wydzielają dymu, ani nie generują popiołu, który trzeba usuwać z tradycyjnych kominków. Jeśli zatem chcesz mieć kominek w swoim mieszkaniu lub domu, ale zależy Ci na tym, aby zawsze panowała w nim nienaganna czystość, biokominek będzie dla Ciebie najlepszą opcją!
Jak wspominaliśmy, biokominek nie potrzebuje instalacji służącej do odprowadzania dymu na zewnątrz budynku. Tego rodzaju urządzenia mają jednak pewne wymagania. A mianowicie biokominki wiszące czy stojące potrzebują tlenu do spalania – podobnie zresztą jak tradycyjne kominki. Z tego względu należy zadbać o optymalną wymianę powietrza w pomieszczeniu, w którym planujemy montaż biokominka.
Jaki biokominek wybrać?
Jaki biokominek wybrać? Wszystko zależy od tego, jaki ostatecznie efekt chcesz uzyskać i oczywiście od tego, ile masz do dyspozycji miejsca. Na rynku aktualnie można znaleźć biokominki wiszące, wolnostojące oraz przeznaczone do zabudowy – w tym modele narożne.
W mniejszych mieszkaniach największą popularnością cieszą się oczywiście biokominki przeznaczone do zabudowy, które bez problemu można wkomponować niemalże w każdą wnękę. Takie urządzenia nie zajmują zbyt wiele miejsca, a będąc w zabudowie, wyglądają oryginalnie i niezwykle elegancko. Jeśli interesują Cię biokominki do zabudowy, koniecznie zadbaj o to, aby zabudowa była wykonana w ognioodpornych materiałów. W nowoczesnych aranżacjach doskonale sprawdzą się biokominki narożne lub modele otwarte z kilku stron.
Wspomniane biokominki wiszące dostępne są w przeróżnych wariantach. Ich montaż jest stosunkowo prosty – wystarczy nawiercić odpowiedni otwór w ścianie i przymocować kominek, wykorzystując do tego specjalne zaczepy. Podobnie jak urządzenia do zabudowy również i biokominek wiszący nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Jeśli Twój salon urządzony został w stylu nowoczesnym lub minimalistycznym, gwarantujemy, że biokominki wiszące wyróżniające się oszczędnym wzornictwem doskonale wpasują się w tego rodzaju klimat.
Wolnostojące biokominki to urządzenia, które nie wymagają montażu. Wystarczy kupić biokominek i postawić go w interesującym nas miejscu. Dostępne na rynku biokominki wolnostojące różnią się między sobą nie tylko designem, ale i rozmiarem. Jeśli zależy Ci na tym, aby biokominek generował sporą ilość ciepła, polecamy decydować się na większe rozwiązanie. Małe biokominki natomiast – zarówno wolnostojące, jak i biokominki wiszące czy do zabudowy – sprawdzą się jako opcja, której zadaniem jest stworzenie przytulnej oraz domowej atmosfery w mieszkaniu. Biokominek wolnostojący to ekologiczny kominek, na który każdy może sobie pozwolić. W szerokiej ofercie sprzedawcy można znaleźć zarówno elegancki biokominek ścienny, jak i tańsze modele. To sprawia, że z łatwością dopasujesz rodzaj kominka do swoich potrzeb. Przy wyborze biokominka warto pamiętać o upewnieniu się, że jego rozmiar będzie odpowiedni. Konieczne jest też zachowanie odległości od materiałów łatwopalnych. Na szczęście podczas spalania paliwa nie trzeba się martwić szkodliwymi substancjami.