czwartek, 10 luty 2022 14:00

Dlaczego systemy kontroli dostępu są tak ważne?

Interfit Interfit piabay

Bezpieczeństwo zawsze powinno znajdować się na pierwszym miejscu. Trzeba więc zadbać, żeby do budynku nie mogły dostać się niepowołane osoby.

W domu używamy po prostu kluczy. W takich biurowcach i urzędach takie rozwiązanie może jednak okazać się niewystarczające i niewygodne w codziennym użytkowaniu. Tak ważną rolę odgrywają więc systemy kontroli dostępu, które są dostępne w ofercie firmy Interfit.

Klucze to tradycyjny sposób kontroli dostępu fizycznego, który oprócz domów wciąż pojawia się jeszcze w małych firmach. Stosowanie kluczy jest proste i tanie, ale ma kilka wad. Po pierwsze, zastosowanie klucza nie zostawia po sobie żadnego śladu, podczas gdy przy elektronicznej kontroli dostępu możemy śledzić, kto i o której wchodził lub wychodził z budynku. Klucze okazują się też niewygodne, jeśli jeden pracownik ma dostęp do wielu pomieszczeń i będzie musiał nosić przy sobie pokaźny pęk.

Warto zastanowić się nad wprowadzeniem elektronicznej kontroli dostępu, zwłaszcza jeśli firma jest duża i zatrudnia wielu pracowników. Dzięki temu, w prosty sposób można kontrolować dostęp do budynku. Goście będą musieli zgłaszać się na recepcji, żeby przejść dalej. Przydatną funkcją jest ograniczenie dostępu do wyjątkowych pomieszczeń np. laboratoriów. Na rynku dostępne są też rozwiązania, które pozwalają na czasową kontrolę wchodzenia i wychodzenia. Na przykład, młodszym stażem pracownikom można przyznać dostęp wyłącznie w godzinach pracy, a kadrze kierowniczej - przez cały dzień.

Elektrozaczepy a elektrozwory

Aby wprowadzić elektroniczną kontrolę dostępu, trzeba wybrać odpowiednie okucia do drzwi. Takie produkty znajdują się w ofercie firmy Interfit, w której znajdziemy również inne rozwiązania przeznaczone do konstrukcji szklanych. Przed dokonaniem wyboru warto porównać rozwiązania i wybrać najlepsze z nich.

Popularnością cieszą się m.in. zwory elektromagnetyczne. Zasada ich działania jest prosta - kiedy zanika napięcie w obwodzie następuje zwolnienie zaczepu. Zwory nie posiadają ruchomych elementów, dzięki czemu zużywają się w bardzo niewielkim stopniu. Drzwi wyposażone w zwory elektromagnetyczne można otwierać za pomocą przycisków, czytników kodowych oraz czytników kart elektromagnetycznych. Do kontroli dostępu wykorzystuje się również elektrozaczepy, złożone z cewki i kotwicy, która blokuje zapadkę. Mogą działać na dwa sposoby - zwalniać blokadę, kiedy w obwodzie pojawia się napięcie lub wręcz przeciwnie - gdy zanika. Warto jednak pamiętać, że elektrozaczepy posiadają ruchome elementy, dlatego mogą szybciej ulec zużyciu. 

Elektroniczna kontrola dostępu to najlepszy sposób, żeby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i uniemożliwić osobom niepowołanym dostanie się do budynku. Zdecydowanie warto więc rozważyć założenie takiego systemu.

Najnowsze artykuły

  • 1