Podział budownictwa.
Wznoszenie budynków jest działalnością, która w dawnych czasach, jak i również dzisiejszych budzi ogromne zainteresowanie. Budownictwo nie opiera się tylko na budowanie budynku. Przykładów budownictwa jest naprawdę wiele i z pewnością, warto się z nimi zapoznać.
Budownictwo dzieli się następująco:
- budownictwo komunikacyjne,
- budownictwo rolnicze,
- budownictwo przemysłowe,
- budownictwo miejskie
- budownictwa wodne.
Najbardziej znanym i najpotrzebniejszym budownictwem jest budownictwo miejskie, ponieważ zajmowało się wznoszeniem bardzo ważnych obiektów takich, jak na przykład szkoły, szpitale, biura oraz inne budynki użytkowe. W jego skład wchodziła również budowa domów mieszkalnych - jedno lub wielorodzinnych. Oczywiście budownictwo wodne też było i wciąż jest niezwykle ważne, dlatego też warto o tym pamiętać.
Jeśli, jednak chodzi o rodzaj powierzchni terenu budowli, to można wyróżnić między innymi budynki:
- podziemne,
- naziemne,
- nadziemne.
Najlepsi inżynierowie budowlani i konstruktorzy:
- Stefan Drzewiecki,
- Feliks Jasiński,
- Ludwik Mękarski,
- Maksymilian Thullie,
- Stanisław Hempel,
- Stefan Bryła,
- Ernest Malinowski,
- Rudolf Modrzejewski,
- Wacław Żenczykowski.
Wszyscy wyżej wymienieni inżynierowie konstruowali i projektowali wiele konstrukcji budowlanych, które oczywiście bardzo zachwycały. Dzięki nim powstawały mosty, drogi, różnorodne budowle - wodne, komunikacyjne, czy przemysłowe. Budownictwo od zawsze wiązało się z ciężką fizyczną pracą, która jest oczywiście bardzo pracochłonna. Oczywiście dawniej nie było tylko maszyn, które są teraz, dlatego też wznoszenie budowli było znacznie cięższe.
Jak widać, budownictwo dzieli się na wiele dosyć różnych rodzajów i wszystkie trochę różnią się od siebie. Jest ono nam znane już od pradawnych lat, jednak jego rozwój ciągle się poszerza. Wszystkie budowle i konstrukcje, jakie zostały zachowane do dzisiaj, zachwycają bardzo solidnym oraz ciekawym wykonaniem, a co najważniejsze są niezwykle trwałe.