poniedziałek, 09 maj 2022 10:18

Czy warto wybrać nasady kominowe?

Nasada na komin Nasada na komin pixabay

Nasada na komin jest naprawdę potrzebny tylko w najrzadszych przypadkach, ale nadal może być przydatna.

Przede wszystkim chroni przed sadzą na dworze, przed deszczem i ewentualnymi gnieżdżącymi się ptakami, poprawia ciąg komina - a także może ładnie wyglądać. W tym artykule pokażemy dokładnie, co należy wziąć pod uwagę w przypadku nasady i jakie są zalety, i wady.

Kiedy jest przydatny?

Oprócz wizualnego upiększenia, akcesoria te mogą mieć również praktyczne właściwości dla Twojego domu. Osłona komina ma sens w następujących przypadkach:

 • W czasie ulewnego deszczu i śniegu nasada na komin, który w razie potrzeby można zdjąć, może być rozsądną inwestycją.
 • Przeciągi w Twojej okolicy mogą znacznie zmienić zachowanie ciągu w kominie, a tym samym wpłynąć na proces spalania i odprowadzanie spalin.
 • Niektóre ptaki, takie jak kawki, lubią gniazdować w kominach. Nasada na komin jest tutaj niezbędna, aby chronić Ciebie i zwierzę.

Istnieją również specjalne osłony, tzw. wzmacniacze ciągu, które zwiększają ciąg w kominie. Oznacza to szybsze odprowadzanie spalin, co w niektórych przypadkach może być zaletą.

Rodzaje nasadów na komin

Rynek osłon kominowych można podzielić na trzy obszary:

- Zabezpieczenie przed opadami atmosferycznymi, montując daszek przeciwdeszczowy, Wszystkie warianty zapobiegają nadmiernemu przenikaniu opadów atmosferycznych do komina.
- Możesz pomóc sobie przeciwko ptakom, instalując tak zwaną siatkę chroniącą przed kawką. Siatka o dość gęstych oczkach uniemożliwia zwierzętom założenie gniazda na kominie lub w jego wnętrzu.
- Aby poprawić zachowanie przeciągu, zalecane są wzmacniacze przeciągu. Można je obracać, a ich kształt tworzy ciąg wstępujący, praktycznie wysysając spaliny z komina, a także chroniąc przed deszczem i wiatrem.

Wystarczy wybrać odpowiedni model. Nasada na komin jest dostępna w wielu różnych wariantach - a wielu właścicieli domów po prostu chce tego akcesorium jako dekoracji. Radzimy raz jeszcze, aby zawsze wcześniej zapytać kominiarza. Powie dokładnie, który zasięg jest odpowiedni, a który nie.

Zalety takiego rozwiązania

 • ochrona przed opadami atmosferycznymi
 • prawdopodobnie lepsza trakcja
 • element dekoracyjny
 • zwykle bez pozwolenia budowlanego
 • szeroka gama materiałów
 • ochrona przed wiatrem
 • zapobiega powstawaniu ptasich gniazd

Jeśli chodzi o osłonę komina, opinie ekspertów są różne. Niektórzy twierdzą, że należy ją do każdego komina zamontować, inni twierdzą, że w ogóle jej nie potrzebujesz. Podsumowaliśmy dla Ciebie najważniejsze argumenty, abyś był dobrze poinformowany podczas rozmowy z kominiarzem i mógł je wspólnie przedyskutować.

Najnowsze artykuły

 • 1