czwartek, 25 sierpień 2022 09:46

Czy budowa domu jednorodzinnego w Warszawie się opłaca?

budowa domów w Warszawie budowa domów w Warszawie pixabay

Warszawa jest prężnie rozwijającym się miastem, również w branży budownictwa. W mieście oraz jego okolicy można spotkać coraz więcej domów jednorodzinnych, szeregowych i bloków mieszkalnych.

Choć koszty związane z budową domu z roku na rok się zwiększają, rośnie też liczba osób chętnych do mieszkania w stolicy. Czy warto rozpocząć budowę domu jednorodzinnego w Warszawie i z jakimi kosztami należy się liczyć?

Działki budowlane

Do rozpoczęcia budowy domów w Warszawie konieczne jest posiadanie lub zakup działki budowlanej. Niestety, ceny za m2 ziemi w stolicy są wyższe niż w innych zakątkach Polski. Jest to związane w dużej mierze z popularnością miasta.

Projekt budowlany

Koszt przygotowania projektu budowlanego w stolicy jest porównywalny do cen w innych miastach w Polsce. Warto przejrzeć wcześniej oferty konkretnych firm i wybrać tę najkorzystniejszą.

Materiały do budowy domu

Kupno materiałów do budowy domu zawsze wiąże się z dużym wydatkiem. Na szczęście ceny tych produktów w Warszawie są dość atrakcyjne. Warto pamiętać o tym, że firmy budowlane mogą wynegocjować o wiele lepsze ceny niż osoby prywatne, dlatego korzystanie z ich usług jest opłacalnym rozwiązaniem. Atutem stolicy Polski jest duża i łatwa dostępność materiałów budowlanych. Nawet zamawiając elementy można liczyć się z krótszym czasem oczekiwania, ponieważ wiele z nich wysyłanych jest właśnie z Warszawy. W tym przypadku można oszczędzić też nieco na kosztach transportu.

Ekipy budowlane

Zatrudnienie ekipy budowlanej w Warszawie wiąże się ze sporym wydatkiem. Koszty robocizny w stolicy są wysokie. Problem stanowi również długi czas oczekiwania na rozpoczęcia wykonywania prac, ponieważ ekipy są rozchwytywane. Może to być kłopotliwe w przypadku osobnego organizowania pracowników do różnych zadań, bowiem termin początku ich pracy będzie zależny od terminu wykonania czynności przez innych fachowców. Dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z usług firmy zajmującej się kompleksową budową domów, która sama przysyła na budowę kolejne ekipy.

Przyłącza docelowe

Decydując się na budowę domu należy pamiętać również o kosztach związanych z przyłączami docelowymi, czyli kanalizacją, wodą i gazem. W tym przypadku konieczne jest skorzystanie z usług projektanta branżowego, co wiąże się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Nie wolno jednak pominąć tego etapu, ponieważ w inny sposób nie będzie możliwe wykonanie przyłącza ani zgłoszenie budowy do zakończenia.

Podsumowanie

Wielu osobom wydaje się, że budowa domu w Warszawie może być mniej opłacalna niż w innych częściach Polski. Jest to związane z wysokimi kosztami w stolicy. Na ostateczną cenę składa się jednak wiele czynników, które mogą sprawić, że budowa będzie finalnie mniej lub bardziej kosztowna niż w innych miastach.

Najnowsze artykuły

  • 1