wtorek, 07 grudzień 2021 15:15

Na co zwrócić uwagę kupując płytki tarasowe?

płyty tarasowe płyty tarasowe pixabay

Przeglądając ofertę sklepów z płytami tarasowymi, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na to, jaki wygląd mają produkty, które mamy wstępnie na oku. Mimo że płyty wybieramy głownie po to, aby zdobiły naszą przestrzeń, nalezy wziąć również pod uwagę ich funkcjonalność.

Jest to materiał na pokrycie podłoża, na którym ustawimy ciężkie sprzęty i po którym będziemy chcieli poruszać się we w miarę komfortowych warunkach. Dodatkowo, płyty tarasowe muszą być odporne na działanie niskich temperatur, silne nasłonecznienie, wiatr i wielogodzinne opady deszczu.

Jakie płyty tarasowe wybrać?

Aby płyty tarasowe zniosły te warunki, konieczne jest wybranie materiałów o odpowiednim współczynniku ścieralności (producenci określają ten parametr symbolem R). O ścieralności powie nam wiele o jakości płyt tarasowych jest klasa ich ścieralności. Nie warto kupować płytek tarasowych o klasie ścieralności poniżej 2T. Przykładowa kompleksowa oferta płyt tarasowych o odpowiednich parametrach, nadających produktowi odpowiedniej wytrzymałości, znajduje się na stronie Jadar.pl.

Płyty tarasowe betonowe

Najbardziej popularne są płyty tarasowe betonowe. Odznaczają się wyjątkową trwałością, są estetyczne i mogą przybrać prawie każdy dowolny kolor i fakturę. Dzięki temu, wpiszą się dobrze nie tylko w nowoczesne ogrody, ale będą dobrze współgrały rownież z ogrodami pełnymi drewnianych elementów oraz do elewacji domów drewnianych.

Płyty betonowe gresowe

Chętnie wybierane przez klientów są rownież płyty gresowe. Nie nasiąkają wodą, co ma znaczenie nie tylko podczas dżdżystego lata, ale przede wszystkim w czasie zimy. Płytka tarasowa odporna na wsiąkanie wilgoci nie będzie tak łatwo pękała jak np, płytka z gliny o niezabezpieczonej powierzchni - taka płytka chłonie wodę jak gąbka, a skutki tego widzimy już po pierwszym sezonie zimowym, gdy widoczne są nieestetyczne spękania. Gresowe płytki tarasowe są również niesamowicie odporne na ścieranie: na tarasach wyłożonych płytkami można ustawiać ciężkie donice z roślinami lub ciężkie meble wypoczynkowe bez obaw o to, że uszkodzimy podłoże.

Płyty klinkierowe

Jeśli nasz taras jest wyjątkowo wyeksponowany na promieniowanie słoneczne, warto zainwestować w płyty tarasowe klinkierowe. Szczególnie, gdy zależy nam na podłożu o intensywnym i wyrazistym kolorze. Wybierając klinkier, mamy pewność, że nawet po kilku latach użytkowania płytki nadal będą wyglądały jak nowe.

Inne rodzaje polecanych płytek tarasowych to produkty wykonane z granitu, porfiru, sjenitu lub bazaltu. Zabezpieczają nawierzchnię tarasu przed ślizganiem, są odporne na spadek temperatur zimą, nie odbarwiają się pod wpływem czyszczenia środkami chemicznymi. Jeśli mamy duży, niczym nieosłonięty taras, warto wybrać płyty z piaskowca oraz płyty z wapienia.

Najnowsze artykuły

  • 1