sobota, 03 wrzesień 2022 13:12

Osłony na drzewa – jak zadbać o roślinność w mieście?

osłony na drzewa osłony na drzewa pexels

Parki oraz inne tereny zielone odgrywają bardzo ważną rolę w mieście. Drzewa przy ulicach zapewniają cień i oczyszczają powietrze. Dlatego niezmiernie istotne jest, aby odpowiednio zadbać o roślinność w centrach wielkich aglomeracji.

Co można zrobić, aby zieleń miejska prezentowała się estetycznie? Sprawdź, jakie inwestycje pozwolą zachować naturalny krajobraz w nienaruszonym stanie.

Zabezpieczanie drzew – dlaczego warto chronić rośliny?

Drzewa w mieście bardzo często nie są doceniane, jednak życie bez nich byłoby dla mieszkańców o wiele mniej komfortowe. Rola wszystkich roślin nie kończy się na zapewnianiu ładnego widoku z okna. Sadzenie drzew przy ulicach, skwerach czy osiedlach ma inny cel. Dojrzałe, wieloletnie rośliny spełniają kilka istotnych funkcji takich jak:

  • produkcja tlenu i oczyszczanie powietrza,
  • zmniejszenie hałasu,
  • ograniczenie siły podmuchów wiatru,
  • regulacja temperatury otoczenia,
  • zwiększanie wilgotności powietrza.

 Można powiedzieć, że im więcej zieleni jest w okolicy, tym lepsze jest środowisko do życia. Jakość powietrza ma ogromny wpływ na samopoczucie. Dlatego obecność drzew w miejscu zamieszkania ma kluczowe znaczenie.

Osłony drzew – jak skutecznie zabezpieczać rośliny?

Zarówno władze miast, jak i osoby prywatne coraz częściej decydują się na inwestycje w specjalne osłony na drzewa. Tego typu elementy zazwyczaj przyjmują formę barierki, która skutecznie odgradza dostęp do pnia. W ten sposób rośliny zabezpieczane są przed aktami wandalizmu czy mocnymi porywami wiatru. Osłona pnia drzewa zatrzymuje też dzikie zwierzęta, które mogą powodować uszkodzenia, narażając rośliny na różne choroby. Barierki są więc skutecznym rozwiązaniem, które zapewnia, że zieleń miejska może się rozwijać.

Jakie są rodzaje osłon na drzewa?

Na rynku można znaleźć różne modele osłon na drzewa. Przyjmują one zazwyczaj formę pionowych barierek lub poziomych krat. Oba rodzaje zabezpieczenia mają nieco inną funkcję. Wersja pionowa ma przede wszystkim chronić pień rośliny, z kolei poziome płyty zasłaniają system korzeniowy. Szeroka gama różnych modeli sprawia, że można dostosować osłonę idealnie do wielkości drzewa.

Zarówno kraty, jak i barierki wykonywane są zazwyczaj z żeliwa lub stali. Są to niezwykle wytrzymałe tworzywa, odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Co więcej, metale tego typu świetnie komponują się z parkowymi ławkami, donicami czy miejskimi śmietnikami. Wszystkie te właściwości sprawiają, że zakup osłon na drzewa jest bardzo opłacalną inwestycją.

Gdzie kupić estetyczne i wytrzymałe osłony na drzewa?

Aby barierki i kraty chroniące drzewa służyły przez długie lata, muszą być wykonane z najwyższą starannością. Kluczowe kwestie to zapewnienie odpowiedniej ochrony i efektywnego dopływu wody do rośliny. Niemniej istotny jest jednak wygląd zabezpieczenia. Osłony powinny być dopasowane do innych elementów małej architektury. W ten sposób całe otoczenie będzie tworzyć spójną całość. Firma Konstalmet przykłada dużo uwagi, aby każda oferowana osłona na drzewo była funkcjonalna i dobrze zrobiona. Wszystkie dostępne produkty są dopracowane i estetyczne, dzięki czemu tworzą przestrzeń o unikalnym charakterze.

Najnowsze artykuły

  • 1