wtorek, 07 grudzień 2021 15:21

Ogród zimowy na balkonie - dodatkowa przestrzeń dla rodziny.

Szklanorama Szklanorama pixabay

W małym mieszkaniu największe wyzwanie stanowi zarządzanie przestrzenią. Zagospodarowuje się praktycznie każdy wolny centymetr, żeby mieć miejsce na przechowanie niezbędnych rzeczy.

Niestety wielokrotnie rezygnuje się ze stref relaksu, pozwalających na odpoczynek w miłym otoczeniu. Okazuje się jednak, że gdy do mieszkania przynależy balkon, można wygospodarować w nim dodatkową przestrzeń dla domowników. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem w tym temacie cieszą się zimowe ogrody urządzane właśnie na balkonie.

Zabudowa balkonu

Pierwszym krokiem niezbędnym do stworzenia mini oranżerii jest zabudowa balkonu lub loggi. Uchroni to rośliny przed szkodliwym działaniem wiatru, mrozu czy mocnego deszczu. Wybierając rodzaj zabudowy, trzeba pamiętać, że musi ona wpuszczać jak najwięcej światła. Jest ono niezbędne dla właściwej pielęgnacji roślin. Coraz bardziej popularne są bezramowe systemy wykorzystujące wysokiej jakość szklane tafle. Zastosowanie szklanego systemu nie tylko dobrze wpływa na hodowane rośliny, ale również na efekt wizualny zabudowanej przestrzeni. Wydaje się ona bardziej elegancka i prestiżowa. W związku z tym, że zabudowa nie wpływa negatywnie na estetykę całego budynku, nie będzie problemu z uzyskaniem pozwolenia ze wspólnoty czy spółdzielni, na jej wykonanie. Wykorzystanie odpowiedniej jakości szkła daje bardzo dobrą izolację termiczną. W sezonie zimowym niezbędne będzie utrzymanie odpowiedniej temperatury. System szklanej zabudowy skutecznie chroni przed chłodem. Zmniejsza też poziom hałasu dochodzącego z zewnątrz, co pozwoli na spokojny relaks po ciężkim dniu. Jedną z firm specjalizującą się w wykonaniu takiej zabudowy jest Szklanorama - https://szklanorama.pl/, której szczegółową ofertę można znaleźć na https://szklanorama.pl/.

Wybór odpowiednich roślin

Urządzając ogród na balkonie, trzeba wybrać takie rośliny, które poradzą sobie w nieco niższej temperaturze niż pokojowe. Największym zaskoczeniem mogą okazać się kaktusy doniczkowe. I, pomimo że kojarzone są z pustynnym klimatem, to świetnie radzą sobie również w niskich temperaturach. Nie potrzebują zbyt dużo podlewania, a czas zimowy wykorzystują na spoczynek. Zimowy ogródek będzie dla nich bardzo dobrym miejscem. Dodatkowo balkon można przystroić w anturium, storczyki, paprotki, bluszcze, pelargonie, fikusy i asparagusy. Dobrze rozwijać się będą cyklameny, cytrynki, azalie i mirt. Miłośnicy kwiatów o większych rozmiarach mogą pokusić się o dodanie fikusa. Potrzebuje on jednak szczególnej uwagi, ponieważ szybko się rozrasta, zajmując jakże ograniczoną przestrzeń. Do ogrodów urządzanych na balkonach, mimo wszystko bardziej polecane są rośliny drobne, których można ustawić więcej.

Najnowsze artykuły

  • 1