wtorek, 07 grudzień 2021 15:10

Co zrobić, aby woda w basenie ogrodowym była czysta?

basenyogrodowe.pl basenyogrodowe.pl pixabay

Basen stelażowy to niedrogi sposób na to, aby mieć pokaźnej wielkości zbiornik wodny do zabawy we własnym ogrodzie.

Dzięki swojej konstrukcji, może osiągać duże rozmiary i być wykorzystywany nie tylko przez dzieci, ale też przez dorosłych. Aby jednak taki basen nadawał się do użytku, konieczne jest zadbanie o jego czystość. Jak sprawić, aby woda w dużym basenie stelażowym była zawsze czysta?

Zadbaj o przestrzeń wokół basenu

Po pierwsze, należy zadbać o przestrzeń wokół basenu. Jeśli zainwestujemy w specjalną matę i ustawimy na niej czyściki do stóp, ograniczymy nanoszenie trawy, piachu, żwirku i innych zanieczyszczeń, które trzeba będzie następnie w basenu wyławiać. Woda będzie czystsza, a samo dno basenu lepiej chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dobrej jakości mat do basenów stelażowych szukajmy w sklepach wyspecjalizowanych w dostarczaniu basenów i chemii basenowej, tj. https://basenyogrodowe.pl/, których pracownicy od lat sprzedają ten sam sprzęt i znają potrzeby swoich klientów.

Kup pokrywę na stelaż do przykrywania basenu na noc

Dbając o czystość wody, nie możemy zapomnieć również o tym, że zanieczyszczenia do basenu dostają się również z góry, czyli są nawiewane z drzew i okolicznych krzaków. Aby ograniczyć to zjawisko, warto przemyśleć ustawienie basenu stelażowego z dala od koron drzew liściastych, a na noc nakładać na stelaż specjalną pokrywę, która zablokuje nawiewanie do środka liści. Taka pokrywa może też ochronić wodę przed dostępem zwierząt. Koty i psy chętnie spijają wodę z wszelkich zbiorników wodnych, przyczyniając się do ich zanieczyszczenia.

Zainstaluj filtry wody w basenie

Baseny stelażowe, ze względu na swoje gabaryty, powinny funkcjonować wyłącznie z pompami filtrującymi wodę. Moc pompy powinna być dostosowana do pojemności zbiornika. Filtr w pompie powinien być regularnie czyszczony. Poza pompą, przydatne będzie regularne dozowanie chemii czyszczącej do wody. Najlepiej przysłuży nam się tutaj chlor, który należy zainstalować w specjalnym koszyczku pływającym (skimmerze). W urządzeniu tym jest dozownik, który pozwoli równomiernie rozprowadzić chemię w wodzie. Chloru nie należy wlewać bezpośrednio do wody, bo osiądzie on na dnie basenu, przyczyniając się do powstawania nieestetycznych odbarwień.

Czyszczenie mechaniczne basenu

W dbaniu o czystość wody w basenie pamiętajmy nie tylko o działaniu środkami chemicznymi na samą wodę, ale również o tym, aby czyścić mechanicznie same części konstrukcyjne basenu. Bardzo dobrze sprawdzi się tutaj odkurzacz wodny, czyli urządzenie, które wędrując po dnie basenu będzie czyściło jego dno.

Najnowsze artykuły

  • 1