poniedziałek, 13 luty 2023 18:14

Altanki drewniane - modny akcent w ogrodzie

altanki drewniane altanki drewniane Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Altanki drewniane niewątpliwie mają wiele uroku. Idealnie sprawdzają się jako miejsce wypoczynku i spotkań towarzyskich, a dodatkowo - za sprawą swoich walorów wizualnych - pełnią rolę nietuzinkowej dekoracji posesji. Dzięki sporemu asortymentowi, różnym wielkościom i możliwościom wykończeń bez trudu dopasujesz taką konstrukcję do każdej aranżacji ogrodowej. Sprawdzamy, na co zwrócić uwagę, kupując gotową altanę ogrodową.

 

1. Altany ogrodowe w różnych wersjach

2. Altana ogrodowa - wiele zastosowań

3. Ile kosztują drewniane altany ogrodowe?

4. O czym jeszcze warto wiedzieć, kupując altanę ogrodową?

Czy gotowe https://nowoczesne-domki.pl/altany-ogrodowe/ rzeczywiście są dobrym pomysłem? A może lepiej pokusić się o samodzielne stworzenie takiej konstrukcji? W tym przypadku doradzamy tę pierwszą opcję - zwłaszcza, gdy nie masz doświadczenia w pracach stolarskich. Gotowe altany to solidne i stabilne konstrukcje, które będą służyć ci przez wiele lat.

Altany ogrodowe w różnych wersjach

Altana ogrodowa występuje w różnych rozmiarach, formach i kształtach: począwszy od małych konstrukcji mieszczących z reguły niewielki stolik z krzesłami po większe budowle, w których komfortowo spędzi czas duża grupa osób. Wielu producentów umożliwia dopasowanie wymiarów do indywidualnego zamówienia, dzięki czemu bez problemu uzyskasz altanę na planie kwadratu czy prostokąta o dowolnej wielkości. Wszystko zależy od tego, jak duży ogród masz do dyspozycji i jaki jest jego kształt.

W każdej z wymienionych opcji można zastosować ścianki, zrezygnować z nich całkowicie lub nadać im formę lameli czy też pergoli. Ważnym elementem jest solidny dach, kryty chociażby gontem - za sprawą którego z altanki będzie można korzystać niezależnie od aury.

Altana ogrodowa - wiele zastosowań

A jaką funkcję spełniają altany? W tym miejscu wspomnijmy, że konstrukcje tego typu cechują się wyjątkowymi walorami estetycznymi, dzięki czemu doskonale komponują siię zarówno z ogrodami tradycyjnymi i rustykalnymi, jak również bardziej nowoczesnymi.

Najczęściej altana ogrodowa postrzegana jest jako jadalnia na świeżym powietrzu. I rzeczywiście: jeśli często urządzasz spotkania w gronie rodziny i znajomych przy wspólnym grillowaniu lub po prostu posiłkach pod chmurką, będzie to doskonałe miejsce do rodzinnych spotkań i wspólnego spędzania wolnego czasu. Sprawdzi się nawet podczas większych przyjęć w stylu garden party. Zadaszenie będzie stanowić doskonałe schronienie przed opadami deszczu czy nadmiernym nasłonecznieniem.

Altana dla wielu osób stanowi ulubione miejsce wytchnienia po ciężkim dniu pracy. Nietrudno wyobrazić sobie spędzane właśnie tutaj letnie wieczory we dwoje czy w pojedynkę, w towarzystwie dobrej lektury i smacznego napoju. Niektórzy uznają, że altanka to idealne miejsce dziecięcych zabaw w ogrodzie.

Ile kosztują drewniane altany ogrodowe?

Cena altany ogrodowej jest uzależniona przede wszystkim od wielkości i stopnia skomplikowania konstrukcji, ale także od gatunku drewna, które zostało wykorzystane do jej budowy. Duże znaczenie ma także to, czy w twoim ogrodzie stanie konstrukcja zamknięta, w typie domku ogrodowego, czy też altana całkowicie otwarta. W praktyce oznacza to, że górna granica wydatku nie istnieje. W podstawowej wersji trzeba natomiast liczyć się z wydatkiem rzędu ok. 500 zł za metr kwadratowy.

O czym jeszcze warto wiedzieć, kupując altanę ogrodową?

Drewno jest materiałem niezwykle efektownym i wdzięcznym, jednak - aby prezentowało się korzystnie przez wiele lat - wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Pamiętaj o regularnej konserwacji i impregnacji altany.

Najnowsze artykuły

  • 1