środa, 18 październik 2023 18:06

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – czy jest możliwa i kiedy się opłaci?

rozbudowa obecnej instalacji fotowoltaicznej rozbudowa obecnej instalacji fotowoltaicznej pixabay

Posiadacze instalacji fotowoltaicznych z pewnością dostrzegają wiele jej zalet. Początkowe szacunki jednak w zakresie ilości mocy, jaką będziemy wykorzystywać w gospodarstwach domowych czy firmach – z czasem mogą okazać się niedoszacowane, a nasze potrzeby – ulec zmianie. Czy instalację fotowoltaiczną można poszerzać o dodatkowe elementy?

 

Czy instalację fotowoltaiczną można rozbudowywać?

Co do zasady nie istnieją żadne technologiczne przeszkody uniemożliwiające rozbudowanie instalacji fotowoltaicznej o dodatkowe elementy. W przypadku konieczności dodania modułów fotowoltaicznych celem zwiększenia powierzchni, która wyłapywać będzie i przetwarzać promieniowanie słoneczne, jedynym ograniczeniem jest możliwa do wykorzystania przestrzeń. Zatem rozbudowa obecnej instalacji fotowoltaicznej o dodatkowe moduły będzie możliwe w przypadku posiadania wystarczającej ilości miejsca na dachu, dodania – przykładowo – wiaty fotowoltaicznej do obiektu, bądź zwiększenia powierzchni instalacji gruntowej. W przypadku, w którym rozbudowa instalacji zwiększy jej moc do ponad 6,6 kW konieczne będzie ponadto uzgodnienie projektu pod względem spełniania przez instalację wymogów ochrony przeciwpożarowej.

Zwiększenie ilości paneli fotowoltaicznych – co możesz zyskać?

Dzięki zwiększeniu mocy instalacji fotowoltaicznej możliwe jest znaczące zredukowanie ilości prądu, jaki trzeba byłoby zakupić od zewnętrznego dostawcy energii elektrycznej. Niewątpliwie zatem jest to sposób na zminimalizowanie rachunków za prąd przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności wszystkich urządzeń zasilanych elektrycznie w danym obiekcie. W dobie dużych modernizacji w zakresie ogrzewania – w dużej mierze przez wzrost popularności pomp ciepła i systemów rekuperacji – zwiększenie możliwości i wydajności instalacji fotowoltaicznej to niemal konieczność. Dołożenie modułów fotowoltaicznych, jakie znajdziesz na https://www.esoleo.pl, do już istniejących pozwoli bowiem na zaspokojenie rosnącego w ten sposób zapotrzebowania i zwiększenie autokonsumpcji, co pozwoli na zoptymalizowanie rozliczeń budżetu domowego czy firmowego.

Rozbudowa fotowoltaiki – o czym należy pamiętać?

Warto pamiętać również, że rozbudowa fotowoltaiki to nie tylko kwestia dołożenia modułów – w inwestycji należy również uwzględnić konieczność wymiany pozostałego osprzętu. W przypadku, w którym instalacja obsługiwana jest przez mikroinwertery, które zintegrowane są z pojedynczymi modułami fotowoltaicznymi, wystarczającym jest dokupienie dodatkowych modułów wyposażonych w mikroinwertery i połączenie ich w jedną sieć. Z kolei w przypadku, w którym instalacja obsługiwana jest przez jeden inwerter, koniecznym jest zweryfikowanie jego możliwości przetwarzania generowanego przez panele fotowoltaiczne prądu. Jeśli falownik nie posiada wystarczającego zapasu, wymienić należy również to urządzenie.

Przyłączenie magazynu energii do instalacji – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Po wprowadzeniu nowych przepisów zdecydowanie lepiej wygląda sytuacja osób, które rozbudowują instalację fotowoltaiczną nie tylko o dodatkowe moduły fotowoltaiczne, ale doposażają ja ponadto w magazyn energii. Taka inwestycja to świetne rozwiązanie umożliwiające wykorzystanie nadmiaru energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne w okresie ich zmniejszonej wydajności lub do procesów technologicznych – w wybranym przez przedsiębiorcę czasie.

Koszty rozbudowy a opłacalność inwestycji

W przypadku dokładania paneli fotowoltaicznych niezwykle ważnym jest trzymanie się określonych zasad – instalacja bowiem nie powinna być zdolna do wytwarzania nadmiernej — w stosunku do potrzeb danego gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa – energii. Zbyt duża inwestycja to duże koszty wstępne, co przełoży się na szybkość zwrotu zakupu. Dodatkowo – z uwagi na niekorzystne zmiany dla prosumentów energii, którzy nie przekształcili się jeszcze w fleksumentów – również nadprodukcja celem sprzedaży do sieci energetycznej staje pod ekonomicznie opłacalnym znakiem zapytania.

Inwestycja w rozbudowę fotowoltaiki każdorazowo musi zostać dokładnie przemyślana i przeliczona – nie zawsze bowiem będzie to trafione i opłacalne działanie inwestora. Niemniej jednak – w dobie rosnącego wciąż zapotrzebowania gospodarstw domowych na energię elektryczną i możliwości rozwojowych przedsiębiorstw – warto pamiętać o możliwości rozbudowy fotowoltaiki niemal w dowolnym czasie bez większych komplikacji czy ograniczeń.

Najnowsze artykuły

  • 1