środa, 18 październik 2023 16:19

Najoszczędniejszy sposób ogrzać dom

 promienniki podczerwieni dla domów prywatnych promienniki podczerwieni dla domów prywatnych pixabay

Dom bez ogrzewania jest niezdatny do zamieszkiwania przez ludzi. Więc właściciele próbują poszukiwać jak najsprawniejszych systemów, które mają służyć długi czas i zapewniać wygodę, spokój i efektywność. Ostatni temat jest najbardziej bolesny w obecnych czasach, bo wymagana jest rzetelność podczas wyboru grzejnika.  Wśród wielu rozwiązań możliwe są promienniki podczerwieni dla domów prywatnych

 

Czym są promienniki podczerwieni 

Są urządzenia, które bazują na ogrzewaniu podczerwienią. 
Przypominają one sufitowe lampy (ale nie świecą), które się instaluje właśnie na suficie 
Ogrzewanie na podczerwień - promieniowania fal podczerwieni na obiekty w pomieszczeniu w celu dostarczania im ciepła. Promiennik podczerwieni potrafi dotrzeć do przedmiotów i osób - to znaczy do obiektu ogrzewania - jest to jego główny cel. 
One w ogóle nie grzeją w ogóle powietrza - więc się nie rozgrzewa do niewiadomej temperatury, ponieważ od razu grzeje człowieka. 
Jest to nowoczesne i efektywne rozwiązanie grzewcze. Ich wydajność, szybkość reakcji, uniwersalność zastosowania oraz ekologiczność przekładają się na oszczędności i komfort użytkowania. W związku z tym, coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na zastosowanie tych zaawansowanych urządzeń grzewczych, aby zoptymalizować swoje procesy produkcyjne i zmniejszyć koszty energetyczne. Są one też dobre względem design-u: bardzo przystępny i jednocześnie nowoczesny - on sprawia, że dopasowują się do każdego lokalu. Same one przypominają lampy, mimo że normalny promiennik podczerwieni nie powinien się świecić.

Czemu coraz więcej ludzi decyduje się na takie rozwiązanie

Stare systemy, będące wbrew pozorom liderami rynku, bazują na gazie, oleju albo węglu - są one używane w większości polskich domów, już się coraz mniej sprawdzają pod względem oszczędności - bo one zużywają dużo potrzebnego surowca i proporcja wychodzi nieopłacalna dla właścicieli. 
Nie sprawdzają się też systemy konwekcyjne, bo kluczowe jest to, że one ogrzewają powietrze. Więc nie docierają do mieszkańców domu, przede wszystkim zaś grzeją cokolwiek innego, tylko nie same potrzebujące ciepła obiekty. 

To przyczynia się do rozwoju zupełnie innych systemów grzewczych: oszczędnych, ekologicznych i efektywnych. 

Wybierane są takie systemy, które:

1. Grzeją przedmioty - obiekty

2. Skupiają się na dotarciu ciepła do odbiorcy. Więc, odbiorca ma ciepło, ma potrzebną temperaturę, ale nie ma kurzu, nie ma też nagrzanego powietrza i za wysokiej temperatury. 

3. Sprawiają, że podział ciepła jest równomierny - oznacza to, że każdy obiekt jest równie ogrzewany w pewnej strefie promienników - zbiorze kilku grzejników, które grzeją pewną sekcję, część pomieszczenia. Dzięki takiemu podziałowi da się doprowadzić potrzebnej temperatury dosyć łatwą i oszczędną drogą. 

Krótkie podsumowanie

Podsumowując należy powiedzieć, że każdy system grzewczy trzeba wybierać, uwzględniając kryteria oszczędności oraz efektywności 

Dokonując wyboru według tych kryteriów należy zwrócić uwagę na promienniki podczerwieni, które odpowiadają wszystkim powyżej wymienionym kryteriom.

Najnowsze artykuły

  • 1