poniedziałek, 14 marzec 2022 18:57

Jak przygotować dom na instalację pompy ciepła?

Klimatyzacja do domu Warszawa Klimatyzacja do domu Warszawa pixabay

Coraz częściej w naszych domach decydujemy się na zainstalowanie nowoczesnych i przyszłościowych systemów grzewczych. Ma to za zadanie przede wszystkim podnieść standard energetyczny budynku, co przełoży się na wzrost jego ceny w przypadku ewentualnej sprzedaży.

Niemniej jednak zwracamy również coraz większą uwagę także na ekologię i chcemy skutecznie ograniczyć również emisję szkodliwych substancji do atmosfery. W związku z tym pompy ciepła wydają się być idealnym rozwiązaniem, a z ich pomocą można stworzyć niezwykle sprawnie działający układ grzewczy. Jednak już podczas budowy domu, trzeba go odpowiednio przygotować na jej instalację. Tak więc co koniecznie trzeba uwzględnić?

Coraz częściej w naszych domach decydujemy się na zainstalowanie nowoczesnych i przyszłościowych systemów grzewczych. Ma to za zadanie przede wszystkim podnieść standard energetyczny budynku, co przełoży się na wzrost jego ceny w przypadku ewentualnej sprzedaży. Niemniej jednak zwracamy również coraz większą uwagę także na ekologię i chcemy skutecznie ograniczyć również emisję szkodliwych substancji do atmosfery. W związku z tym pompy ciepła wydają się być idealnym rozwiązaniem, a z ich pomocą można stworzyć niezwykle sprawnie działający układ grzewczy. Jednak już podczas budowy domu, trzeba go odpowiednio przygotować na jej instalację. Tak więc co koniecznie trzeba uwzględnić?

Czy o pompie ciepła trzeba pomyśleć już na etapie budowy?

Pompa ciepła jest prawdziwie wszechstronnym urządzeniem. Klimatyzacja do domu Warszawa również może świetnie działać przy udziale tego urządzenia. Co więcej pompa ciepła może stać się samodzielną jednostką grzewczą, a także przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Co więcej istnieją aż 3 typy tych urządzeń:

  • pompa ciepła powietrzna
  • pompa ciepła wodna
  • pompa ciepła gruntowa

Oczywiście może ona również pracować w układzie hybrydowym, czyli z innym źródłem ogrzewania np. kotłem gazowym. Wszystkie te czynniki z kolei warunkują zakres prac przygotowawczych, a także sam sposób w jaki zostanie przeprowadzona instalacja. Analogicznie można więc powiedzieć, że uwzględniając montaż pompy ciepła już na etapie budowy domu, będzie można idealnie dopasować poszczególne komponenty. Poskutkuje to tym, że na kolejnych etapach jej montażu, nie trzeba będzie już wykonywać kosztownych przeróbek i zmian.

Termoizolacja w domu z pompą ciepła

Instalacja pompy ciepła Warszawa będzie również uzależniona od termoizolacji budynku. To właśnie od tego, będzie zależała sama sprawność i wydajność urządzenia. Co to jednak oznacza w praktyce? Otóż nawet większy dom, o pokaźnym metrażu, będzie o wiele łatwiejszy do ogrzania jeśli będzie posiadał odpowiednie ocieplenie. Co ciekawe, mniejsze domy, jednak z niezwykle słabą termoizolacją będą o wiele trudniejsze do ogrzania. Termoizolacyjność budynku jest więc kwestia decydującą podczas wyboru urządzenia. Można więc powiedzieć, że będzie to miało ogromny wpływ na wysokość całej inwestycji. Można jednak śmiało powiedzieć, że same nakłady na ocieplenie domu, przełożą się na oszczędności, które będzie generowała pompa ciepła. Warto więc ten parametr rozważyć i jeśli mamy możliwość, warto na etapie budowy zadbać o odpowiednie docieplenie domu.

Najnowsze artykuły

  • 1