czwartek, 11 czerwiec 2020 15:59

Architektura, jako jedna z najważniejszych dziedzin sztuki

Architektura Architektura

Architektura jest dziedziną, która opiera się nie tylko na technice, ale i również w dużej mierze na sztuce. Dzięki niej wznoszenie budynków było i jest łatwiejsze, ponieważ tworzy ich dokładny plan. Dzieli się ona na wiele różnorodnych rodzajów, niemniej jednak wszystkie z nich pełnią bardzo podobną funkcję. Architektura była i nadal jest tworzona przez ludzi, którzy posiadają niezwykłą wiedzę, a także umiejętności, które w tym przypadku są kluczowe.

 

Czym jest architektura?

 

Architektura jest dziedziną, która zajmuje się głównie projektowaniem różnorodnych budowli, które mają zróżnicowane podłoże. Są to nie tylko budowle miejskie, ale i również rolnicze, przemysłowe, czy komunikacyjne. W budownictwie, jak i w sztuce odgrywa naprawdę bardzo istotną rolę, która jest niezastąpiona. Dzięki architekturze, możemy dzisiaj podziwiać wiele budowli, które zostały zaprojektowane i wzniesione kilka set lat temu. Jest ona sztuką, która nas uzmysławia i sprawia, że nasza wyobraźnia znacznie się poszerza.

 

Architektura - 10 najważniejszych terminów z historii

 

  1. Altana - ogrodowa budowla, która posiada lekką konstrukcję i jest obsadzona pięknymi roślinami.
  2. Archiwolta - dekoracyjny łuk, znajdujący się na samym czole arkady.
  3. Amfilada - wiele pomieszczeń, które są oczywiście usytuowane jedno na drugim.
  4. Attyka - balustrada, bądź ściana, która usytuowana jest nad gzymsem budowli.
  5. Gzyms - jeden z ważniejszych elementów architektonicznych, czasem spełniał się w funkcji ozdobnej.
  6. Krypta - sklepiony korytarz lub komora grobowa
  7. Lukarna - bardzo małe okienko, mieszczące się na dachu.
  8. Mauzoleum - grobowiec o bogato zdobionej budowli.
  9. Rozeta - jest to ornament w pięknym kształcie rozwiniętej róży.
  10. Witraż - możemy go obecnie znaleźć w wielu kościoła na oknach.

 

Historia architektury wiążę się w wieloma wydarzeniami, które bardzo wpłynęły na jej rozwój. Jest ona długa, a także niesamowicie ciekawa, dlatego też naprawdę watro się z nią zapoznać. Architektura oczywiście dzieli się na wiele rodzajów, a są nimi przede wszystkim architektura sakralna, rekreacyjna, mieszkalna, rządowa. Jak widać, jest tego naprawdę sporo. W Internecie można znaleźć wiele różnorodnych budowli, które zostały wzniesione kilka wieków wcześniej, dlatego też warto się z nimi zapoznać. Oczywiście niektóre z nich zachowały się do dzisiaj, tak więc można je zobaczyć i zwiedzić osobiście, ponieważ są niezwykle ciekawe, a zarazem niesamowite.