czwartek, 20 kwiecień 2023 08:55

Na co zwrócić uwagę wybierając sztukaterię do łazienki?

sztukateria sztukateria mat.prasowe

Sztukateria stanowi efektowną dekorację, która dostarcza wnętrzu nieprzeciętnego wyglądu. Coraz częściej można zauważyć ją we wnętrzu sypialni lub salonu w formie zdobiących ramek ściennych. Czy można je wykorzystać jednak w łazience? Jak najbardziej można! Dokonując jednak wyboru sztukaterii do łazienki, powinniśmy kierować się kilkoma czynnikami. O tym we wpisie poniżej.

 

Czym kierować się wybierając sztukaterię do łazienki?

W tym szczególnym pomieszczeniu na działanie wilgoci, powinniśmy zastosować sztukaterię, która będzie trwała oraz odporna na jej wchłanianie. Nawet najmodniejsze ozdoby dekoracyjne, niedopasowane do tak trudnego miejsca, często poddają się odkształceniom i odpadają od ściany, dewastując tym samym zaplanowaną aranżację. W takiej sytuacji przymusowa jest zmiana listew na nowe, co zawiera się nie tylko z nieplanowanymi kosztami, a także pracą poświęconą na zmienienie dopasowanych dodatków, odświeżenie pomieszczenia oraz montaż nowej sztukaterii. Dlatego też do łazienki nie sprawdzą się listwy wytworzone z drewna o właściwościach higroskopijnych czy elementy dekoracyjne z taniego karton-gipsu.
Ogromną solidnością na temperaturę, parę, a przede wszystkim wodę, charakteryzują się materiały wytworzone z aluminium lub tworzyw sztucznych, jak polimer, styropian lub PCV. Ta opcja popularna jest z wybitnej trwałości, lecz może być niełatwa w aranżacji, gdy zabiegamy aby dopasować pokój w zaplanowanej stylistyce. Listwy Mardom Decor to produkty wykonane z wodoodpornego polimeru, które sprawdzą się w miejscach o zawartości wilgotności — pralni, łazience, a nawet kuchni. Specjalne testy poświadczają trwałość sztukaterii na wodę nawet po jej całkowitym zanurzeniu, a rozmaite wzory oraz formaty dają możliwość dobrania listew do zaplanowanej stylistyki wnętrza.

Sztukateria styropianowa czy polimerowa? Najlepszy wybór do łazienki

Zważając na walory estetyczne sztukateria stworzona z tworzyw sztucznych to najczęstszy wybór w projektowaniu łazienki. Najlepszą popularnością cieszą się listwy styropianowe oraz te z polimeru. Obydwa materiały wyróżniają się nadzwyczajną lekkością. Dzięki temu są banalne w montażu oraz nie wymuszają przy pomocy specjalisty. Są także odporne na wilgoć i nadają się do współczesnej łazienki. Którą z tych opcji zakupić do swojego pomieszczenia?
W nowoczesnym mieszkaniu elementy sztukaterii mają obowiązek nie tylko ładnie się demonstrować, ale również być wspaniałej jakości. Największą, widoczną różnicą pomiędzy wspomnianymi materiałami jest wytrzymałość na uszkodzenia. Podejmując decyzję o zakupie sztukaterii styropianowej, należy wziąć pod uwagę ,że będzie podatna na uszkodzenia powstałe pod naciskiem — uderzenia podczas sprzątania mopem lub odkurzaczem pozostawią widoczne dziury. Nie należy użytkować tego materiału w postaci listew ściennych jak i przypodłogowych, a szczególnie jeśli w mieszkaniu są małe dzieci. Materiał polimerowy wyróżnia się dużo większą wytrwałością na zagniecenia. Sztukateria Mardom Decor wykonana jest z opatentowanego tworzywa PolyForce, która jest odporna na uszkodzenia, a innowacyjna technologia ScratchShield® polegająca na zagęszczeniu materiału związkami polimerowymi wzmacnia go, czyniąc wytrzymałym na zarysowania np. nożem.

Niewielkie pomieszczenie? Sztukateria sufitowa i listwy przypodłogowe "powiększą" Twoją łazienkę

Już wiemy, że listwy dekoracyjne dobrej jakości nadadzą się w każdym wnętrzu. O czym jeszcze pomyśleć jeśli decydujemy się ozdobić sztukaterią łazienkę? Definitywnie o wielkości listew, które musimy dobrać do wysokości jak i wielkości planowanego wnętrza. Małe łazienki wymagają szczególnej uwagi podczas zakupu odpowiedniej sztukaterii. Zbyt wysokie listwy przysufitowe oraz podłogowe zaburzą proporcje w pomieszczeniu, doprowadzając do jego większego zmniejszenia. Do niewielkiego metrażu rekomendujemy listwy do długości 6-7 cm. Montując taki rozmiar sztukaterii dopełnimy aranżację, ale jej nie przeciążymy. Co w wypadku jeśli spodobały nam się trochę wyższe listwy, ale nie skłaniamy się do zaburzania proporcji we wnętrzu? Można wizualnie zwiększyć wnętrze, pokrywając listwy kolorem ściany. Ten sam odcień farby sprawi, że zaplanowana łazienka doda kilku cm na wysokości. Sztukateria Mardom Decor pokryta jest zabezpieczającym primerem, który usprawnia jej przykrycie kolejnymi warstwami farby. Umożliwia również bezproblemowe przemalowanie, gdy zechcemy zmienić kolor na ścianach. Używana farba powinna być na bazie wody, bez rozpuszczalników w składzie.

Sztukateria ścienna — modny dodatek do łazienki

Korzystając ze sztukaterii możesz zmienić całe pomieszczenie. Umieszczając dekoracyjne pilastry na ścianę, precyzyjnie żłobione rozety czy półkolumny z łatwością wydobędziemy romantyczny nastrój pomieszczenia nawiązujący do stylu glamour. Czarna listwa przypodłogowa pasować będzie w charakternej, mocnej łazience o loftowym wystroju, a ornamentacyjne wykończenia listew dodadzą jej elegancji.
Sztukateria Mardom Decor jest szybka i łatwa w montażu — wystarczy zamocować ją na odpowiedni klej, dopasowany do naszych umiejętności oraz potrzeb (Mardom Fix Pro lub Mardom Max), aby uzyskać ciekawy efekt wizualny.
Sztukateria jednak nie musi być instalowana jedynie na ścianach w łazienkach — to doskonały produkt dekoracyjny do mebli, a nawet lustra. W ten przystępny i zwinny sposób możemy nadać wygląd nawet najprostszej aranżacji — wystarczy wówczas zastosować szybkoschnący klej o dużej sile wiązania (Mardom Max). Zapewni to doskonały wygląd i stabilne mocowanie sztukaterii na lata.

Zobacz więcej na www.mardomdecor.com

Najnowsze artykuły

  • 1