poniedziałek, 27 luty 2023 17:31

Listwa przypodłogowa - jaką wybrać?

listwy sklep listwy sklep Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Listwa przypodłogowa doskonale się prezentuje i pełni praktyczną funkcję. To ważny element wykończeniowy wnętrza, bo jest w stanie ukryć niedoskonałości i kable elektryczne.

 

Czym się różni listwa podłogowa od progowej?

Listwa progowa montowana jest w celu wyrównania różnicy poziomów. Kiedy przykładowo w kuchni są płytki, w pokoju parkiet, a w przedpokoju panele, zawsze powstaje problem z estetyką, ale i bezpieczeństwem podczas poruszania się. Tego rodzaju listwa zakrywa szczeliny dylatacyjne i zabezpiecza je przed wnikaniem kurzu i wilgoci. Zamaskowanie nieestetycznych szpar jest koniecznością. Listwa podłogowa natomiast jest wykończeniowa i montuje się we wnętrzach domów, mieszkań, biur i obiektów użyteczności publicznej. Umieszczana jest między ścianą a podłogą, pełniąc funkcję dekoracyjną i praktyczną. Wnętrze doskonale się prezentuje i nabiera odpowiedniej estetyki.

Jakie są listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe produkowane są z różnych materiałów, a dobiera się do ścian i podłogi z paneli oraz płytek. Na stronie https://listwy.sklep.pl/ można wybrać produkty w dowolnym kolorze, odpowiednim do aranżacji wnętrza. Wybór listew nie jest prosty, dlatego warto poznać zalety i wady każdego typu produktu. Decydując się na materiały z aluminium anodowanego będą bardzo odporne na uderzenia i działania wody. Oprócz funkcji praktycznych pełnią również dekoracyjną, tworząc nowoczesny i elegancki design. Nadają się do każdego rodzaju podłogi. Z kolei wykonane z MDF są odporne na wilgoć, zabrudzenia i wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Można je pomalować na dowolny kolor, co pozwoli dopasować do każdej ściany lub podłogi. Przy ograniczonym budżecie warto zdecydować się na zakup listew z PCV. Na rynku jest wiele produktów, ale zawsze warto wybierać najwyższej jakości, ale zamówienie materiałów dobrze jest skonsultować z fachowcem.

Jak listwy przypodłogowe wpływają estetykę wnętrza?

Dzisiejsze listwy przypodłogowe odgrywają istotną rolę we wnętrzach. Nie tylko są dekoracyjne, ale pozwalają ukryć zwoje kabli. Pozwala to chronić przewody elektryczne przed uszkodzeniem mechanicznym, kurzem, zabrudzeniem i wilgocią. Cokoły po wewnętrznej stronie posiadają wyprofilowane szczeliny, w których bardzo łatwo umieszcza się gumowe kable, co pozwala oddzielić je od siebie. Montaż jest możliwy w miejscu, gdzie położone są panele, deski i parkiet. Listew nie musimy układać w kuchni i łazience, jeśli płytki są wykończone fugą. Niezbędnym elementem są kątowniki, umieszczane w narożnikach, by dodawały estetyki. Bardzo ważną sprawą jest wysokość listew. Jeśli po wymianie starych cokołów na nowe, pozostają nieestetyczne ślady, trzeba ukryć niedoskonałości. Jest to oczywiście możliwe, ale listwy muszą być odpowiednich wymiarów.

Jak dobrać kolor listew przypodłogowych?

Listwy przypodłogowe tworzą ze ścianami spójną całość. Trzeba wybrać odpowiedni kolor i odcień. Do ciemnych podłóg architekci wnętrz proponują beżowe, natomiast do jasnych – brązowe listwy. Wprowadzenie kontrastu ożywi wnętrze. Białe listwy i drzwi oraz jasne ściany, doskonale się prezentują, również przy popielatych, beżowych lub brązowych panelach. Można wprowadzić odrobinę ekstrawagancji i przemalować cokoły na zupełnie inny kolor, np. niebieski, czerwony, zielony lub żółty, ale musi być zachowana odpowiednia harmonia. Porzucenie sztywnych reguł zawsze jest ryzykowne, ponieważ nieszablonowy efekt, wyłania na pierwszy plan listwy przypodłogowe, co negatywnie wpływa na aranżację wnętrza. Aby uzyskać idealny odcień cokołów, wystarczy je pokryć odpowiednią farbą.

Najnowsze artykuły

  • 1