środa, 03 luty 2021 09:56

Dlaczego należy regularnie wykonywać pomiary oświetlenia?

Pomiary oświetlenia Pomiary oświetlenia

Światło jest głównym czynnikiem, który reguluje nasz rytm dobowy od tysięcy lat. Dlatego też wynalezienie sztucznego oświetlenia wyswobodziło ludzkość z konieczności dostosowywania swojej dziennej aktywności do biegu słońca po nieboskłonie.

Dziś tak bardzo przyzwyczailiśmy się już do elektrycznego oświetlenia, że nie wyobrażamy sobie bez niego życia. Warto jednak podkreślić, że jakość oświetlenia jest niezwykle ważna, ponieważ przekłada się na wydajność i efektywność pracy.

Gdzie powinno wykonywać się pomiary oświetlenia?

Oświetlenie jest dziś podstawą naszego dziennego funkcjonowania, dlatego instalacja świetlna znajduje się w każdym budynku. Warto w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć, że jakość światła bardzo często jest niewystarczająco mocna. Mogłoby wydawać się, że słabe oświetlenie jest po prostu irytujące, jednakże wiele specjalistycznych badań pokazuje jedno – zbyt słabe oświetlenie może być bardzo niebezpieczne, szczególnie w miejscach pracy. Zacznijmy od początku, czyli od tego, w jaki sposób światło działa na ludzki organizm. Światło reguluje nasz rytm dobowy za pomocą hormonu melatoniny, zwanej powszechnie hormonem snu. Kiedy do mózgu dociera coraz mniejsza ilość światła, to od razu do krwi uwalniana jest melatonina, aby przygotować organizm do odpoczynku i snu. To właśnie z tego powodu w słabo oświetlonych pomieszczeniach bardzo szybko dopada nas senność i znużenie. Odpowiednia ilość światła jest zatem bardzo ważna dla naszego prawidłowego funkcjonowania. Instalacja świetlna powinna dawać wystarczająco mocne światło i jest to niezwykle istotne zarówno w miejscach pracy (biura, magazyny, taśmy produkcyjne, zakłady pracy), a także w placówkach edukacji i oświaty (żłobki, przedszkola, uczelnie). Warto wyraźnie zaznaczyć, że zbyt słabe oświetlenie w miejscach pracy, takich jak magazyny, czy fabryki, może być nie tylko niekorzystne pod względem ekonomicznym (zmęczeni i senni pracownicy, są mniej efektywni), ale także niebezpieczne, gdyż senność zwiększa ryzyko pomyłki, która w połączeniu z ciężkim sprzętem może skończyć się tragicznie.

W jaki sposób wykonać pomiary oświetlenia?

Pomiary oświetlenia muszą być zawsze wykonywane przez wykwalifikowanych specjalistów. Jest to bardzo ważne, ponieważ tylko profesjonalne pomiary oświetlenia dają wiarygodne i szczegółowe wyniki, z których można wyciągnąć bardzo dużo wniosków. Takie badanie, podobnie jak pomiary oświetlenia awaryjnego, wykonywane są za pomocą luksometra (nazywanego także luksomierzem), którym mierzy się ilość światła generowanego przez instalację elektryczną w danym miejscu. Warto zaznaczyć, że takie badania muszą być wykonywane po każdym remoncie, wymianie okien, przemeblowaniu, a także z powodu wskazania pracownika, że jego miejsce pracy jest słabo oświetlone. Jedną z najbardziej znanych firm od pomiarów oświetlenia w Warszawie i jej okolicach jest AXO24.

Odpowiednie oświetlenie nie tylko polepsza komfort pracy czy nauki, ale także realnie przekłada się na większą wydajność pracowników i szybsze przyswajanie wiedzy przez uczniów. Dlatego też pomiary oświetlenia stają się w wielu miejscach częste i regularne.

Najnowsze artykuły

  • 1