czwartek, 18 luty 2021 11:54

Zrozumienie drewna: szczegóły, które musisz znać przed budową domu

Dom Mistrza Dom Mistrza

Zrozumienie drewna jako materiału budowlanego jest bardzo ważne  ̶  od tego zależy jakość naszej konstrukcji. Warto poszerzyć swoją wiedzę na temat tego surowca, ponieważ w przyszłości będzie to miało pozytywne skutki.

 

Drewno jako materiał budowlany

Drewno jest trwałym materiałem budowlanym posiadającym szeroki wachlarz różnych zalet. Przede wszystkim drewno jest surowcem organicznym oraz higroskopijnym. Co więcej, posiada niezwykłe właściwości termiczne, akustyczne, elektryczne, mechaniczne, estetyczne oraz użytkowe, które są cechami charakterystycznymi każdej drewnianej konstrukcji. Budowanie z drewna jest wydajne, prace nad taką konstrukcją często ukończone są szybciej niż przy budowie domu z innego materiału. Jednak są pewne cechy drewna, które mogą przeszkodzić w procesie budowy naszego wymarzonego domu. Dlatego należy zrozumieć drewno jako materiał konstrukcyjny. Oto szczegóły, które należy poznać przed budową domu z drewna:

  • Drewno się porusza

Dlaczego drewno się porusza? Przy dużej wilgoci drewno ją pochłania i pęcznieje, a kiedy wilgotność spada, drewno się kurczy. Taka reakcja ma miejsce, ponieważ ilość wody w drewnie zmienia się wraz z ilością wilgoci w powietrzu. Drewniany materiał jest w ciągłym ruchu niezależnie od tego w jaki sposób drewno było suszone (w piecu, czy powietrzem) i może wywierać ogromną siłę, której nie można zatrzymać. Kluczową rolę w ruchu drewna odgrywa, natomiast rodzaj surowca. Okazuje się, że niektóre gatunki drewna mają mniejszą zdolność do pochłaniania wilgoci niż inne. Przy wyborze drewnianego materiału należy pamiętać o tej istotnej funkcji.

  • Właściwe cięcie ma znaczenie

Wiedza na temat obróbki drewna jest kluczowa. Dlaczego? Ponieważ sposób w jaki drewno jest przycinane ma duży wpływ na efekt końcowy. Jest to spowodowane tym, że słoje drewna (po cięciu) określają jak bardzo drewno się skurczy przy zmianie wilgotności powietrza. Metoda przycięcia drewna (można użyć piły ręcznej, jak i pilarki tarczowej) ma znaczenie, ponieważ wpływa nie tylko na poziom wilgotności, ale również na estetykę przyszłego domu. Drewniane domki całoroczne pod wpływem nieprawidłowego cięcia będą narażone na zmianę koloru, lub trwałości materiału. Ponadto deski, które są przycinane przy niskim ciśnieniu i wilgoci powietrza są bardziej elastyczne. Natomiast suche powietrze, powoduje, że deski mogą się skurczyć i być za krótkie.

  • Różne gatunki drewna mają różne funkcje

Czy na świecie jest tylko jeden gatunek drzewa? Nie. Jest wiele rodzajów drewna, które może być użyte do budowy domu. Co jest niezwykle istotne przy wyborze materiału na drewnianą konstrukcję to fakt, że każdy gatunek drewna posiada cechy szczególne. Przede wszystkim należy wiedzieć, że odporność na wchłanianą wodę różni się w zależności od rodzaju surowca, który determinuje, czy nasz domek z drewna będzie bardziej podatny na wchłanianie wilgoci, czy mniej. Ponadto ważne jest również, aby znać różnice pomiędzy drewnem twardym (z drzew liściastych) oraz drewnem miękkim (z drzew iglastych).

Przed rozpoczęciem prac konstrukcyjnych swojego wymarzonego drewnianego domu warto rozważyć wszystkie wymienione kwestie. Jeśli, jednak jesteś obciążony ilością informacji na temat materiału jakim jest drewno, to wystarczy wybrać sprawdzonego dostawcę konstrukcji drewnianych. Do zajmowania się takimi sprawami są oddelegowani wybitni eksperci, którzy wykonają pracę za nas. Z pewnością jedną z takich firm może być Dom Mistrza, który może pochwalić się długoletnim doświadczeniem.

Najnowsze artykuły

  • 1