środa, 15 marzec 2023 15:33

System klucza Master key. Na czym polega to rozwiązanie?

System klucza Master key System klucza Master key mat.prasowe

Master key (system klucza głównego) to rozwiązanie, które polega na używaniu jednego klucza do otwierania wszystkich lub wybranych zamków. Termin wywodzi się z techniki stosowanej w kryptografii, która umożliwia bezpieczne przekazywanie poufnych informacji lub danych pomiędzy dwiema stronami.

Rozwiązanie Master Key jest czymś więcej niż popularny system jednego klucza. Umożliwia bowiem zarządzanie dostępem do kolejnych stref i nadawanie uprawnień użytkownikom. Tym samym systemy master key zwiększają bezpieczeństwo w obiekcie. 

W jakich obiektach można wykorzystać system Master Key? 

Firma oferująca system DKP proponuje swoim klientom różnorodne rozwiązania. Korzystając z systemu Master Key można łatwo zarządzać dostępem do obiektu. Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie w dużych firmach, w których do poszczególnych stref powinny mieć wejście tylko określone osoby. Stosując tę technologię można ograniczyć ilość kluczy, a więc usprawnić pracownikom dostęp do najważniejszych pomieszczeń. Sprawdzi się to w bankach, urzędach oraz korporacjach. 

W systemie Master Key obsługa za pomocą jednego klucza daje pewność, że w razie zgubienia nie trzeba będzie wymieniać wszystkich zamków. To automatycznie obniża koszty utrzymania budynku i znacznie ułatwia zarządzanie w kryzysowych sytuacjach. 

Z kolei system jednego klucza pozwala na otwieranie wszystkich pomieszczeń tym samym narzędziem. Nie ma tu możliwości podziału kluczy i wkładek na grupy dostęp, jak to jest w Systemie Master Key. Rozwiązanie to dobrze sprawdzi się w domach prywatnych lub niewielkich firmach, które zatrudniają tylko kilka osób. 

Czy system jednego klucza sprawdzi się w domu jednorodzinnym? 

W przypadku domu jednorodzinnego, zastosowanie systemu jednego klucza może być rozwiązaniem praktycznym i wygodnym, szczególnie jeśli w budynku zamontowano wiele drzwi i zamków. Dzięki temu jednym kluczem można otworzyć wszystkie zamki, co ułatwia codzienne życie i zmniejsza ilość kluczy, które trzeba przechowywać.

Co w przypadku zgubienia takiego klucza? Firma zajmująca się tymi rozwiązaniami przechowuje w swojej bazie danych projekt wykonywane dla każdego klienta. Dlatego bez problemu będzie można odtworzyć klucz bez konieczności wymieniania wszystkich zamków. 

W przypadku, gdy w domu jednorodzinnym zamieszkują różne osoby, np. członkowie rodziny lub wynajmujący, to system jednego klucza może być mniej praktyczny, ponieważ każda osoba potrzebuje dostępu do konkretnych pomieszczeń lub części domu. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem może być zastosowanie systemu Master Key. 

Najnowsze artykuły

  • 1