środa, 15 luty 2023 14:22

Jaki kominek w domku drewnianym?

kominek w domu drewnianym kominek w domu drewnianym mat.prasowe

Korzystanie z kominka w domku drewnianym nie jest czymś niemożliwym. Jego wybudowanie musisz jednak zostawić w rękach doświadczonego specjalisty. Wtedy będziesz miał pewność, że wszystkie standardy bezpieczeństwa zostały zachowane. Bardzo ważne jest prawidłowe skonstruowanie nie tylko samego kominka, ale też komina do niego. Potem obowiązki przechodzą na Ciebie. Musisz się zastanowić, jak właściwie w nim palić. Wtedy będziesz mógł się cieszyć prawdziwą przytulnością i ciepłem we własnym domu.

 

Jak wybrać odpowiedni kominek w domku drewnianym?

Jeżeli chodzi o drewniany dom, to zachęcamy Cię do zrezygnowania z klasycznego kominka. Chociaż płonie w nim żywy ogień, który tak często pokazywany jest w komediach romantycznych, to w rzeczywistości jest on bardziej niebezpieczny niż możesz sobie wyobrazić. Z dziecinną łatwością może w nim dojść do przypadkowego zaprószenia ognia. 

Najczęstsze przyczyny pożarów w domkach drewnianych

Za niechciany ogień w Twoim domu bardzo często odpowiedziane są:

  • Iskry – pryskają z płonącego wnętrza. Przez nie może dojść do podpalenia mebli, a później całej konstrukcji budynku. Może nie masz tej świadomości, ale do jej wykonania standardowo stosuje się łatwopalne materiały. I nieszczęście gotowe!
  • Żar – w czasie procesu spalania paliwa żar może się przesuwać, a nawet dostać do środka komory. Dlatego tak ważne jest, aby zaglądać do kominka w drewnianym domku, jak najczęściej i sprawdzać, czy wszystko przebiega prawidłowo. 

Biorąc pod uwagę to, co napisaliśmy powyżej do drewnianego domku najbardziej odpowiednim wyborem będzie kominek zamknięty. Powinien posiadać wkład lub kasetkę kominkową. Wtedy, gdy pali się w środku ogień, to wystarczy, że zamkniesz drzwiczki. Nie będziesz musiał wtedy non stop kontrolować procesu spalania się opału. 

A co z obudową kominka w drewnianym domku?

Pewnie się z nami zgodzisz, że niezbędne jest zatroszczenie się o bezpieczeństwo. Dlatego kominek musi być bardzo starannie wykonany. Jego elementy konstrukcyjne powinny być doskonale przemyślane. Jednym z takich kłopotliwych punktów jest obudowa kominka w domku drewnianym. 

Jeżeli wewnątrz pali się ogień, kasetka lub wkład kominowy, mogą zostać nagrzane nawet do 400 stopni Celsjusza. Dlatego ten element kominka nie może mieć kontaktu z żadnymi łatwopalnymi materiałami. Jeżeli chcesz mieć pewność, że jest bezpiecznie, to skonsultuj zakup kominka do drewnianego domu ze specjalistą w tej dziedzinie. Nie narażaj siebie i bliskich! Nie warto!

Najnowsze artykuły

  • 1