środa, 11 listopad 2020 11:49

Wszystko o budowie schodów zewnętrznych

schody zewnętrzne schody zewnętrzne

Budowa schodów zewnętrznych to skomplikowane zadanie, które należy rozpocząć od stworzenia profesjonalnego projektu.

 

Główne wejście stanowi wizytówkę całego domu, dlatego prowadzące do niego schody powinny być reprezentacyjne i dostosowane do reszty budynku. Jak wykonać solidne schody zewnętrzne? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Czym są schody zewnętrzne?

Schody zewnętrzne do domu można wykonać na wiele sposobów. Mogą to być schody wykonane z betonu, kafelek, mrozoodpornego gresu czy kostki brukowej zgodnej z kostką pokrywającą podjazd. Wybór schodów powinien być podyktowany specyfiką projektu budowlanego uwzględniającego rodzaj elewacji oraz styl architektoniczny budynku.

Monolityczne i prefabrykowane schody zewnętrzne zazwyczaj składają się z warstwy wewnętrznej, której konstrukcję stanowi żelbet oraz warstwy zewnętrznej pokrytej wybraną okładziną. Schody na podstawie betonowej bądź żelbetowej można odrzucić na rzecz konstrukcji ziemnej. Schody zewnętrzne na konstrukcji ziemnej wymagają splantowania terenu oraz wysypania tłucznia i jego ubicia, a ich obrzeża mocowane są w zaprawie murarskiej.

Jednym z trendów są schody zewnętrzne stalowe i schody zewnętrzne aluminiowe. Ich ąnajwiększa zaletą jest lekkość oraz możliwość kupna gotowych elementów przygotowanych do skręcenia.

Budowa schodów zewnętrznych – co warto wiedzieć?

Budowa schodów zewnętrznych wymaga spełnienia określonych warunków technicznych. Konstrukcja schodów powinna opierać się na fundamencie dostosowanym do wybranego rodzaju schodów. Wymagania techniczne odnośnie budowy uwzględniają również konieczność wykonania wykopów pod fundament schodów zewnętrznych dopiero po wykonaniu fundamentów budynku.

Warto pamiętać, że schody zewnętrzne nie mogą stanowić z domem jednej konstrukcji, stąd wymóg posadzenia ich na samodzielnym fundamencie. Wykop na fundament musi zostać dostosowany do rodzaju gruntu, na przykład grunty gliniaste to wykop do poziomu strefy przemarzania gruntu.

Projekt schodów zewnętrznych musi uwzględniać resztę budynku, tak aby zwymiarować wszystkie elementy składowe. Wysokość stopni zależy od grubości okładziny, dlatego wcześniej należy określić rodzaj materiału, który ma być wykorzystany do wykończenia stopni. Profesjonalne firmy budowlane dbają o odpowiednie wymiary i wyprofilowanie, dzięki czemu schody zewnętrzne są stabilne, komfortowe oraz w pełni bezpieczne w użytkowaniu.

                              

Najnowsze artykuły

  • 1