środa, 13 wrzesień 2023 16:38

Czym są okna kolankowe i czym różnią się od tradycyjnych okien dachowych?

okna drewniane producent okna drewniane producent mat. prasowe

 Jak wygląda okno kolankowe na poddaszu? W skrócie, jest to okno łamane, zachodzące jednocześnie na niską ściankę, jak i na dach. W przeciwieństwie do tradycyjnego okna dachowego, okno kolankowe zwykle składa się z dwóch skrzydeł (jedno jest ruchome, a drugie stałe, często otwierane na zewnątrz). Standardowe okno dachowe natomiast może mieć różne konstrukcje, takie jak skrzydło uchylne, skrzydło obrotowe, skrzydło uchylno-obrotowe itp., w zależności od preferencji użytkownika. W wielu przypadkach kolankowe okno pozwala na wprowadzenie do pomieszczenia więcej światła i powietrza, jednocześnie umożliwiając użytkownikom podziwianie widoków na zewnątrz. Okno kolankowe może mieć różne kształty i rozmiary, zazwyczaj jest otwierane za pomocą klamki lub pilota zdalnego sterowania.

 

Okna te wyglądają fenomenalnie, ale niestety stwarzają też kilka problemów

Większość problemów, z którymi muszą się mierzyć właściciele okien kolankowych, wynika z ich dość niskiego położenia. Problemy te można rozwiązać stosując większe przeszklenie. Inaczej mówiąc, okna dachowe, aby nie sprawiały poniżej opisanych problemów, muszą sięgać wyższych partii dachu niż prawdopodobnie początkowo zakładaliśmy. Pierwszy i główny problem wynikający z obecności okien kolankowych to brak słońca w pomieszczeniach. Ponieważ okna kolankowe znajdują się niżej, do pomieszczeń wpada mniej naturalnego światła. Może to prowadzić do powstawania mroku popołudniami. Z powodu swojego niższego położenia, okna kolankowe mogą być trudniejsze do czyszczenia, szczególnie jeśli znajdują się w ścianach na wyższych piętrach. Dostęp do zewnętrznej strony okna może być utrudniony i wymagać specjalnych narzędzi lub technik. Szczególnie jest to problematyczne, gdy mamy okna drewniane producent, wymagające okresowej impregnacji ram. Zdarza się, że duże powierzchnie okien kolankowych, na przykład zainstalowane w wielkich biurowcach, czyszczone są przez specjalistyczne firmy myjące okna, których nie trzeba byłoby zatrudniać, gdybyśmy mieli do czynienia ze standardowym oknem dachowym, które otwierałoby się uchylnie w obie strony.

O czym należy pamiętać montując okna kolankowe? Do jakich budynków okna kolankowe się nie nadają?

Okna kolankowe znajdują się niżej niż tradycyjne okna, więc perspektywa i widok z okna mogą być ograniczone. Może to być szczególnie problematyczne, jeśli lokalizacja okna kolankowego jest zasłonięta przez przeszkody zewnętrzne, takie jak ściany, drzewa czy inne budynki. Okna dachowe kolankowe nadają się więc wyłącznie do użycia tam, gdzie będziemy pewni, że będą nam odsłaniały ładny widok z zewnątrz. Jeśli na zewnątrz jest ściana innego budynku, lepiej jest zamontować okna dachowe tradycyjne, zainstalowane w połaci dachu. Takie okna wychodzą głównie na niebo.

Najnowsze artykuły

  • 1