niedziela, 17 marzec 2024 18:03

Winnica na lotnisku we Florencji – innowacyjny projekt!

Florencja Florencja fot: pixabay

Wizja podróży lotniczych zmienia się nie do poznania. We Florencji, sercu słynnej Toskanii, szykuje się projekt, który ma na zawsze zmienić postrzeganie lotnisk. Amerykańska firma projektowa, Rafael Viñoly Architects przedstawiła plany przebudowy terminalu międzynarodowego, które obejmują nie tylko nowoczesne rozwiązania architektoniczne, ale także wprowadzenie elementu, jakiego Europa jeszcze nie widziała – winnicy na dachu lotniska.

Winnica wysoko nad ziemią

Planowane przez Rafael Viñoly Architects innowacje, mają uczynić lotnisko we Florencji wyjątkowym punktem na mapie europejskiej infrastruktury lotniczej. Centralnym elementem projektu, jest winnica o powierzchni 7,7 hektara, która ma zająć spadzisty dach terminala. Około 38 rzędów winorośli będzie nie tylko hołdem dla winiarskiej tradycji Toskanii, ale również atrakcją dla pasażerów. Takiego połączenia wina i podróży lotniczej, nie oferuje żadne inne lotnisko w Europie, a inspiracją dla tego pomysłu mogła być winnica Halter Ranch w Kalifornii, która również połączona jest z lotnictwem, jednak na skalę znacznie mniejszą.

Produkcja wina na nowym poziomie

Nie tylko lokalizacja winnicy ma być innowacyjna. Duża część produkcji wina, ma odbywać się na miejscu, z udziałem czołowego winiarza z regionu. Wino będzie wytwarzane i dojrzewało w specjalnie przystosowanych piwnicach pod dachem terminala, co ma zapewnić unikalny charakter i jakość produkowanych trunków. Projekt przewiduje również, stworzenie przestrzeni pod winnicą, która ma usprawnić przepływ pasażerów, łącząc innowacyjność z funkcjonalnością.

Kierunek na nowoczesność

Oprócz rewolucyjnego pomysłu z winnicą, projekt terminala we Florencji zakłada również szereg zmian mających na celu poprawę funkcjonalności lotniska. Obrót istniejącego pasa startowego o 90 stopni, ma lepiej dostosować go do wymagań nowoczesnych samolotów, a wprowadzenie systemu kolei lekkiej ułatwi dojazd do lotniska. Wszystko to, składa się na obraz lotniska przyszłości, które ma stanowić wzór dla kolejnych projektów na całym świecie.

Projekt przebudowy lotniska we Florencji, stanowi odważny krok naprzód w integracji tradycji winiarskich z nowoczesną infrastrukturą lotniczą. Winnica na dachu terminala ma nie tylko uatrakcyjnić czas oczekiwania na lot, ale również promować kulturę i produkty regionu na światową skalę. Wizja ta, przybliżająca nas do realizacji w 2026 roku, pokazuje, że podróże lotnicze mogą stać się czymś więcej niż tylko przemieszczaniem, ale mogą być prawdziwą przygodą i odkrywaniem kultury regionów, przez które podróżujemy.

Źródło: euronews.com