Wydrukuj tę stronę
środa, 21 październik 2020 12:11

Co warto wiedzieć o preparatach do konserwacji drewna

stolarnia warszawska stolarnia warszawska

Drewniane elementy wykończeniowe i dekoracyjne muszą być odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi, szkodnikami czy zniszczeniem powodowanym zmianami warunków pogodowych. Do tego celu można wykorzystać wiele różnych preparatów, które dostępne są w sklepach.

Zanim jednak wybierzesz konkretny środek musisz wiedzieć o nim kilka podstawowych rzeczy.

Oleje

To preparaty do konserwacji drewna, które chronią przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych i wody. Wnikają one głęboko w tkankę drewna nie tworząc na powierzchni zabezpieczanego przedmiotu ochronnej warstwy. W sprzedaży dostępne są oleje bezbarwne oraz takie, w których dodany jest pigment zmieniający odcień drewna. Niezależnie od użytego produktu naturalna struktura drewna pozostaje wyraźnie zaznaczona. W przypadku drewna olejowanego, z upływem czasu, może nastąpić naturalny proces ściemniania. W przypadku renowacji powierzchni drewnianej i pokrycia jej kolejną warstwą oleju, nie ma konieczności ścierania wcześniejszej warstwy preparatu. Konieczne jest jedynie oczyszczenie powierzchni z zewnętrznych zabrudzeń. Niewątpliwym atutem tego rodzaju preparatów jest coraz większa ilość olejów składających się jedynie z produktów naturalnego pochodzenia. Jest to idealny środek impregnujący dla osób ceniących sobie rozwiązania ekologiczne. Oleje do konserwacji drewna można użyć do zabezpieczenia wszystkich gatunków drewna. Sprawdzą się one niezależnie od tego, czy przedmiot znajdzie się na zewnątrz czy w środku domu.

Lazury

To kolejna grupa preparatów do konserwacji drewna. Podczas impregnacji drewna lazurem powstaje na powierzchni półprzezroczysta warstwa ochronna. Producenci preparatów tego rodzaju zapewniają trwałość ochrony od 4 do 8 lat. Lazury najlepiej wykorzystywać do zabezpieczania drewna znajdującego się na zewnątrz budynków. Nałożenie kolejnej warstwy preparatu wymaga usunięcia starej warstwy impregnatu. Można to zrobić samodzielnie lub skorzystać z usług stolarni warszawskiej lub innego warsztatu stolarskiego.

Bejce

To preparaty barwiące do drewna. Zmieniają one jego naturalny kolor pozostawiając wyraźną strukturę. Preparaty tego typu wnikają do wnętrza tkanki i nie tworzą na drewnie powłoki. Bejce produkowane są na bazie rozpuszczalników wodnych i organicznych. Najlepiej wykorzystywać je do zabezpieczania drewnianych powierzchni znajdujących się wewnątrz pomieszczeń. Można je wykorzystać do impregnacji podłóg, paneli ściennych czy mebli. W przypadku renowacji drewnianych powierzchni konieczne jest oczyszczenie drewna z poprzedniej warstwy ochronnej i dokładne odkurzenie jej. Następnie pokrycie powierzchni świeżą warstwą bejcy.

Lakiery

Na koniec warto wspomnieć o szerokiej gamie lakierów do drewna. W zależności od wybranego preparatu może nadawać on drewnianej powierzchni połysk lub pozostawi ją matową. W sklepach dostępne są zarówno lakiery bezbarwne jak i z dodatkami różnych barwników. Lakiery tworzą na drewnie ochronną powłokę. Można je stosować zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków.

W sprzedaży dostępna jest duża liczba różnorodnych preparatów konserwujących drewniane powierzchnie. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Zanim kupisz jeden z impregnatów dokładnie zapoznaj się ze sposobem jego użycia oraz zaleceniami dotyczącymi miejsc, gdzie może być stosowany.