Wydrukuj tę stronę
piątek, 03 luty 2023 12:22

Wykupienie szkody OC – na czym dokładnie polega?

wykupienie szkody OC wykupienie szkody OC mat.prasowe

Odkupienie odszkodowania bazuje na cesji wierzytelności. Osoba, która ma prawo do odszkodowania, może zdecydować się na jego zbycie. Czy jest to opłacalne? Wszystko uzależnione jest od danej sytuacji. Często można spotkać się z firmami, informującymi o możliwości odkupienia takich odszkodowań. Czego można tak naprawdę po tym oczekiwać?

 

Sprzedaż szkody

Negatywna decyzja wydana przez ubezpieczyciela na pewno nie będzie napawać optymizmem. Poszkodowani ze złością machają na to ręką, rezygnując z dalszego postępowania. Wywołać to może nie lada frustrację, jednak dalsze działania mogą być dla nich zbyt dużym obciążeniem finansowym i psychicznym.

Co jednak nie oznacza, że nie mogą na tym skorzystać – w szczególności, jeżeli chodzi o aspekt finansowy. Wystarczy przekazać swoje roszczenia firmie, która zajmuje się na co dzień skupem odszkodowań. Może to być kancelaria prawna lub też inna firma specjalizująca się w takim temacie. W Polsce nie brakuje podmiotów w stylu helpum.pl, które dzięki swoim działaniom, pomagają uzyskać należne pieniądze.

Jak przebiega odkupienie szkody?

Pomiędzy dwoma stronami (osoba fizyczna – kancelaria/firma skupująca odszkodowania) zostaje podpisana umowa, gdzie określone są dokładne warunki odnoszące się do przeniesienia praw. Jedna ze stron zyskuje prawo, druga wynagrodzenie za sprzedaż szkody. Osoba, która do tej pory nosiła tytuł poszkodowanego, musi pamiętać o tym, że wraz z podpisaniem umowy, traci wszelkie ewentualne prawa do odszkodowania. Firma odszkodowawcza staje się nowym wierzycielem, który będzie miał całościowe prawo do tego, co uda się uzyskać w przyszłości do towarzystwa ubezpieczeniowego.

Możliwość odkupienia odszkodowania

Tego typu działania możliwe są tylko i wyłącznie w przypadku szkody rzeczowej. Najczęściej ma się tu do czynienia z pojazdami mechanicznymi i to nawet w przypadku, kiedy ktoś już ich nie posiada. Jednak w tym drugim przypadku koniecznością jest dostarczenie stosownego dokumentu, informującego o sprzedaży pojazdu. Nie można sprzedać szkody, jaka związana jest z uszczerbkiem na zdrowiu. Co jednak nie oznacza, że w tym przypadku nie można dochodzić swoich praw, jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe działa na szkodę.

Nie brakuje firm , które działają na rzecz klientów, pomagając odzyskać im należne odszkodowanie, jakie może być np. wsparciem w leczeniu i rehabilitacji. Uwaga! Osoby planujące sprzedaż szkody, muszą pilnować terminów. Oferta odkupienia odszkodowania możliwa jest w przypadku tych spraw, gdzie od wydania decyzji ubezpieczyciela nie minęły trzy lata. Powyżej tego okresu, sprawa zostaje uznana za zakończoną, ponieważ doszło do przedawnienia.

Czy odkupienie odszkodowania jest opłacalne?

Jest to kwestia, którą każda osoba musi rozsądzić zgodnie z własnym sumieniem. Czasem walka z towarzystwem ubezpieczeniowym to ogromna ilość nerwów, której można sobie zaoszczędzić, decydując się na sprzedaż szkody. Co więcej, w przypadku postępowania sądowego na jego zakończenie musimy czekać kilka lat, a nie mamy żadnej pewności, że uda nam się z sukcesem zakończyć proces.