W drugim przypadku pompa głębinowa użyta jest do czerpania wody z ujęcia podziemnego na zewnątrz budynku – na przykład do podlewania ogrodu, ale także mycia nawierzchni. W przypadku działek, które nie mają możliwości podłączenia do wodociągu, o dostęp do wody trzeba postarać się samodzielnie. Więcej na ten temat pomp głębinowych dowiedzą się Państwo poniżej.
Pompa głębinowa — szeroki wybór pomp głębinowych
Konstrukcja pomp głębinowych umożliwia im pracę w pełnym zanurzeniu w wodzie. Niezawodna pompa głębinowa nadaje się do podwyższania ciśnienia wody i jej tłoczenia, obniżania poziomu wód gruntowych (odwadniania) oraz wspomagania instalacji nawadniających i systemów wodociągowych. Pompa głębinowa używana jest w studniach kopanych i ma inną konstrukcję niż pompa głębinowa w przypadki studni wierconych. W pierwszym przypadku pompy głębinowe monoblokowe, złożone są z jednolitej tuby wykonanej ze stali nierdzewnej. Woda jest zasycana przez pompę, która przepływa przez wnętrze obudowy na jej całej długości. Jako rezultat pompa może pracować w studni, której średnica jest duża i nie powstaje w niej intensywny ruch wody. Pompy do studni głębinowych mają u góry – wielostopniową pompę głębinową, a na dole – silnik elektryczny. Średnica pompy głębinowej jest tylko trochę mniejsza od średnicy odwiertu, dlatego podczas pompowania wody wokół silnika powstaje ruch wody, dzięki któremu silnik jest chłodzony. Najczęściej używane są rury o przekroju przynajmniej 125 mm, co trzeba wziąć pod uwagę już na etapie wykonywania studni. Pompy głębinowe mają zróżnicowane średnice obwodów zewnętrznych, ale ich wartość wzrasta wraz z wydajnością urządzeń pompujących. Pompa głębinowa powinna mieścić się w studni z niewielkim luzem. Urządzenia o średnicy 3 cali sprawdzą się w studniach o średnicy 90 lub 100 mm.
Pompy głębinowe — jak dobrać pompę głębinową?
Na odpowiednią pracę pompy głębinowej składa się kilka czynników. Oczywiście pompa głębinowa powinna być wykonana z dobrej jakości materiałów, które są odporne na ciągłą pracę w warunkach wodnych. Stosując nowoczesne technologie w silniku i elementach hydraulicznych oraz wiele rodzajów zabezpieczeń, możemy zapewnić bezawaryjną i bezproblemową pracę nowoczesnych pomp głębinowych. Dobry dobór pompy głębinowej nie jest prostą sprawą. Na energooszczędną i efektywną pracę tego urządzenia wpływa wiele czynników. Większość znanych producentów oferuje profesjonalne doradztwo w tym zakresie, z czego konieczne warto korzystać. Bierze się pod uwagę przede wszystkim: głębokość i średnicę odwiertu; rodzaj studni; głębokość do lustra wody; wysokość budynku; dystans studni od budynku i liczbę osób mających korzystać z wody oraz jej przeznaczenie. Oddalenie budynku od studni, jego wysokość oraz głębokość lustra wody to elementy, które mają wpływ na ciśnienie, jakie pompa głębinowa powinna wytwarzać. Istotne w tym przypadku są pompy głębinowe z przetwornicą częstotliwości, które usuwają potrzebę instalowania dużych zbiorników ciśnieniowych i pozwalają na utrzymywanie się stałego ciśnienia w instalacji. W związku z faktem, że pompę głębinową kupuje się raz na wiele lat, warto zwrócić uwagę na jej jakość. O wiele bardziej opłaca się inwestycja w urządzenia droższe, ale pochodząca od sprawdzonych i znanych producentów.