Wydrukuj tę stronę
czwartek, 06 maj 2021 08:34

Sznury silikonowe i płyty fluorowe – co warto o nich wiedzieć?

Sznur silikonowy Sznur silikonowy pixabay

Sznury silikonowe są produkowane z kauczuku silikonowego, który jest wyjątkowo odporny na działanie różnych czynników.

Dzięki temu znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Z kolei płyty fluorowe powstają z kauczuku fluorowego i również są bardzo odporne i stosowane w różnych branżach. Co warto wiedzieć o tych produktach?

  1. Czym jest sznur silikonowy?
  2. Co warto wiedzieć o płytach fluorowych FPM?

Szerokie możliwości wykorzystania produktów z kauczuku silikonowego sprawiają, że produkty z niego wykonane są używane w różnych gałęziach przemysłu. Sznury silikonowe są używane między innymi w przemyśle spożywczym czy motoryzacyjnym. Podobnie jest z płytami fluorowymi, których używa się między innymi w branży motoryzacyjnej, lotniczej czy chemicznej. Jakie cechy mają te produkty?

Czym jest sznur silikonowy?

Sznur silikonowy powstaje z kauczuku silikonowego. Jest to bardzo odporny materiał, dzięki czemu znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Można go stosować w trudnych warunkach, takich jak skrajne temperatury. Sznury silikonowe wytrzymują bowiem temperaturę od -50 do +220 st. C. i są niepalne. Są one odporne również na działanie czynników atmosferycznych, tłuszczów, olejów a także promieniowania UV i gamma. Sznury są też wytrzymałe elastyczne, dzięki czemu są odporne na różnego rodzaju skręcanie i zgniatanie. Sznury silikonowe znajdują zastosowanie między innymi w przemyśle spożywczym, ponieważ nie przenoszą zapachów, ani smaków. Są też stosowane w przemyśle motoryzacyjnym, kolejowym medycznym oraz AGD i mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie bardzo istotna jest jakość materiału.

Co warto wiedzieć o płytach fluorowych FPM?

Płyty fluorowe FPM są produkowane z kauczuku fluorowego. Wyróżniają się one świetną jakością, odpornością i wytrzymałością. Podczas zakupu płyt fluorowych można spotkać produkty o trzech różnych nazwach, są one bowiem oznaczone symbolami FPM, FKM lub viton. Jednak w rzeczywistości niczym się one nie różnią, ponieważ wszystkie maty fluorowe, które mają w nazwie jeden z tych symboli, zostały wykonane z kauczuku fluorowego. Płyty fluorowe radzą sobie w temperaturach od -30 do +240 st. C. i są niepalne. Mają też dobre właściwości fizycznomechaniczne i niewielką przepuszczalność gazów. Są też odporne na działanie ozonu i promieniowania UV, olejów, smarów czy też agresywnych związków chemicznych. Cechy te sprawiają, że płyty fluorowe znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, między innymi w branży chemicznej, motoryzacyjnej, lotniczej czy kosmicznej.